Brněnské divadlo Husa na provázku obnovuje tradici spanilých jízd do Prahy

Divadlo Husa na provázku plánuje častější hostování v Praze. Kromě už tradičních zastávek v Divadle Archa chce obnovit i vystoupení v legendární Baráčnické rychtě na Malé Straně. Ve starém sále uspořádali v roce 1975 mladí herci z brněnské scény svou první pražskou přehlídku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za hlavní roli fotografa Tichého je Ivana Hloužková nominovaná na cenu Alfréda Radoka i Thálie | Foto: Jakub Jíra

Do sálu bez reflektorů a technického vybavení tehdy zavítal Bolek Polívka se svou klauniádou i režisér Peter Scherhaufer s legendární Commedií dell'arte. Zájem byl prý obrovský – lidé se ani do hlediště nevešli.

„Karel Gott lezl údajně okýnkem na záchod dovnitř, aby se tam dostal, protože 150 lidí zůstalo před dveřmi. A viděli ta představení, viděli tu poetiku, to zacházení s prostorem, to výrazné dech beroucí herectví, ty mladé Polívky, Donutily, Zatloukaly a prostě těch několik dnů otevřelo celý ten velký bájný evropský příběh divadla Husa na provázku. V tom smyslu, když se vracíme, tak máme pocit jisté úcty a jistého dojetí,“ připomíná současný umělecký šéf divadla Vladimír Morávek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Anna Königsmarková zjišťovala, s čím v Praze vystoupí divadlo Husa na provázku

S Baráčnickou rychtou spojuje brněnskou scénu ještě jeden zážitek z nedávné doby. Jen pár dní po pohřbu Václava Havla tam Husa na provázku hrála právě jeho hru Prase.

Na jaře se divadlo vrátí, aby předvedlo komorní inscenace. První z nich bude 4. března Tichý Tarzan o osudech fotografa Miroslava Tichého.

„To je v režii Aničky Petrželkové. Představení dominuje herecký výkon Ivany Hloužkové v roli fotografa Tichého. Za tuto roli byla Ivanka nominována současně, což je v dějinách novodobého českého divadla relativně vzácné, tuším potřetí se to stalo, na cenu Alfréda Radoka i na cenu Thálie,“ upozorňuje Morávek.

Další v řadě budou 28. března Baletky, tedy jedna z nejdéle hraných inscenací divadla. Představí se v ní především ženský soubor.

Za hlavní roli fotografa Tichého je Ivana Hloužková nominovaná na cenu Alfréda Radoka i Thálie | Foto: Jakub Jíra

„Ženy trochu utahané, trochu ztracené, trochu nejisté se scházejí po večerech a zkouší nazkoušet absolutní krásu. Labutí jezero chtějí tančit na hrobech svých snů. O tom je to představení,“ vysvětluje Morávek.

V dubnu na Malou Stranu zavítá Jan Budař se svým recitálem a v květnu se diváci mohou těšit na inscenační črtu To léto – punkovou operu o lásce prožité v odéru piva a v kouři cigaret.

V příští divadelní sezoně chce Husa na provázku v návštěvách Baráčnické rychty pokračovat, a to alespoň jednou do měsíce.

Anna Königsmarková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme