Brněnské divadlo Husa na provázku si připomnělo Václava Havla jeho hrou Prase

Šestasedmdesáti let by se včera dožil Václav Havel. Divadelníci z Husy na provázku, která byla v Brně jeho oblíbenou zastávkou, mu proto věnovali pestrý večerní program. Připravili reprízu inscenace Havlovy hry Prase nebo předpremiéru dokumentu o cestě souboru do Avignonu, kde se hrál Cirkus Havel. V rámci setkání s názvem „Doma u Havlů“ na státníka vzpomněli také jeho nejbližší spolupracovníci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

PRASE aneb Václav Havel's Hunt for a Pig

PRASE aneb Václav Havel's Hunt for a Pig | Foto: Divadlo Husa na provázku, Jakub Jíra

Program věnovaný výročí narození Václava Haval otevřela píseň Marty Kubišové „Postupujícímu šeru navzdory“ s textem dramatika a bývalého prezidenta.

Na loňské jubileum vzpomněla v Kabinetu Havel řádová sestra Angelika Pintířová, která o Václava Havla v posledních měsících jeho života pečovala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vzpomínky na Václava Havla v divadle Husa na provázkuse zúčastnila Zuzana Plíšková

„Věděly jsme, že má rád všechno s mákem. Takže jsem upekla koláč ve tvaru srdce ozdobený mákem, nechala jsem mu ho tam a pak sem zjistila, že to bylo jeho jediné jídlo," popisuje Pintířová a pokračuje:

„Protože s ním v den narozenin jezdila televize a redaktorka se až večer ptala, že si nevšimla, že by něco jedl a on tam říká: Měl jsem kousek buchty, co mi upekly sestry boromejky.“

Divadlo Husa na provázku připomnělo narozeniny dramatika také představením jeho hry Prase - humornou hříčkou o tom, jak se Havel snaží sehnat pašíka na zabíjačku, ještě coby disident.

Na svou minulost ostatně nezapomínal ani poté, co se ujal funkce hlavy státu, a na oslavě jeho narozenin se tak vždy sešli lidé nejrůznějšího společenského postavení.

„Brali jako naprostou samozřejmost, že předseda vlády stojí ve frontě, za ním stojí nějaký bývalý disident, který celý život myl okna. Pelmel bylo přesně to, co Václav Havel miloval a nenechal si to vzít i jako prezident,“ říká bývalý poradce Václava Havla Ladislav Špaček.

Včera se v Brně zúčastnil programu Důvod k naději věnovanému právě zesnulému exprezidentovi.

Zuzana Plíšková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme