Cenu Thálie za celoživotní mistrovství mají Zindulka a Županič

Cenu Thálie 2015 za celoživotní činoherní mistrovství převzal herec Stanislav Zindulka. "Když jsem se dozvěděl o ocenění, napadlo mě, jakou by měl radost táta a jak pyšná by byla moje milovaná profesorka Vlasta Fabianová," řekl třiaosmdesátiletý Zindulka, jehož herecká dráha začala v jeho rodné Jilemnici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Zindulka s Cenou Thálie za celoživotní činoherní mistrovství | Zdroj: ČTK

Thálii za celoživotní herecko-pěvecké mistrovství získal herec a zpěvák Ladislav Županič, který patří i mezi špičkové dabéry.

V oboru baletním cenu za celoživotní mistrovství převzal Pavel Ždichynec, v loutkohereckém Jiří Vyšohlíd z královéhradeckého divadla Drak. Za celoživotní operní mistrovství získal Thálii Dalibor Jedlička. Zvláštní cenu Kolegia asociace převzal Petr Weigl, filmový, televizní a divadelní režisér a dramaturg.

Zindulkovou domovskou scénou se v roce 1993 stal pražský Činoherní klub, kde slavil úspěchy jako Muromskij v Suchovo-Kobylinově Procesu, statkář Zelenka ve Vodním družstvu, Ali v Impresáriovi ze Smyrny anebo Zach v Mittererově duodramatu Moje strašidlo.

Cenu Thálie za celoživotní herecko-pěvecké mistrovství v kategorii muzikál-opereta převzal Ladislav Županič | Foto: ČTK

Z filmových rolí zaujal například jako Eduard v Babím létu, za jehož ztvárnění získal v roce 2001 Českého lva. Hrál také v mnoha seriálech. Loni mu při převzetí stejné Thálie z jeviště poděkovala herečka Blanka Bohdanová, která s ním hraje v Činoherním klubu.

Ladislav Županič se vedle divadla uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. "Těší mě Cena Thálie a také to, že jsem nadaboval všechny vrcholné role Clinta Eastwooda. Díky němu jsem si uvědomil, že méně znamená více," uvedl dvaasedmdesátiletý herec.

Herecká asociace na výroční ceny za mimořádné jevištní výkony v roce 2015 nominovala celkem 24 herců, tanečníků a operních pěvců z 15 divadel a společností. Ceny Thálie udělovala Herecká asociace už potřiadvacáté.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme