Ceny Alfréda Radoka ovládlo pražské Divadlo v Dlouhé

Čeští divadelní kritici, kteří hlasují o cenách Alfréda Radoka v anketě časopisu Svět a divadlo letos nejvíce přáli pražskému Divadlu v Dlouhé. Nejvíc hlasů nasbírala hra Polední úděl v nastudování Hany Burešové. Kritika ocenila i scénografa Martina Černého.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divadlo v Dlouhé | Foto: Dana Wiesnerová | Zdroj: Český rozhlas

O uvolněnou atmosféru slavnostního večera se postarala herecká kapela Divadla v Dlouhé. A právě práce tohoto souboru loni nejvíce oslovila 82 kritiků, kteří rozhodovali o radokovských cenách. Hra Polední úděl Divadla v Dlouhé se stala inscenací roku, a jedna z jejích protagonistek Helena Dvořáková si odnesla cenu za nejlepší ženský herecký výkon.

„Moje pocity jsou podobné těm, když jsem si sem na začátku večera sedla. Byla jsem trochu nervózní a nevěděla jsem, co mě čeká. Teď tu cenu mám, ale cítím se vlastně pořád stejně. Jsem potěšená, ale myslím, že mi to dojde za chvíli, nebo třeba zítra. Nebo mi to taky možná nedojde, nevím. Jsem za to moc ráda, každopádně,“ sdělila oceněná herečka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Letošní udílení cen Alfréda Radoka přiblížila v Ranním Radiožurnálu redaktorka Eva Railichová.

Herecký výkon Heleny Dvořákové v roli Ysé a její herecké kvality považuje režisérka Hana Burešová za zcela mimořádné:

„Helena je člověk, který se nebojí ničeho, který umí zápasit. Jde do všeho naplno i zkouší naplno, což je mi blízké. Umí něco, co málokterá herečka v současnosti umí – verš, patos a podobně. Umí být i vtipná a komická. Má prostě široký herecký rejstřík a umí se velmi proměňovat.“

Marek Němec a Helena Dvořáková v Poledním údělu v Dlouhé | Foto: Martin Špelda

Talentem roku 2011 se stal brněnský herec Michal Isteník, člen divadla Buranteatr a činoherního souboru Městského divadla Brno.

„Mám z toho strašnou radost a děkuju za to všem. Nebudu říkat, že jsem to nečekal nebo, že jsem v to nedoufal. Doufal jsem v to, jako každý, kdo tady sedí,“ řekl čerstvý držitel jednoho z kovových vavřínových lístků a dodal:

Jako Divadlo roku vybrala odborná kritika pražské Divadlo Komedie.

Českou hrou roku 2011 se stala inscenace hradeckého Klicperova divadla Jedlíci čokolády. Příběh tří sester, které se stavějí na vlastní nohy po smrti otce, napsal a režíroval David Drábek. Pro něj je to již páté ocenění.

„Mám z toho obrovskou radost i z toho důvodu šéfovského, že jsem šéfem divadla. Držel jsem pěsti, co se týče hereckých výkonů těm třem herečkám, které jsem zmínil i v té děkovné řeči - Pavle Tomicové, Isabele Bencové Smečkové a Pavlíně Štorkové. Díky nim jsem si, nejen svému textu, jako režisér mohl vytvořit svoje privátní tři sestry,“ vysvětluje režisér Drábek.

Jakub Viliš, Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme