Ceny Thálie se příští rok udělovat budou, podařilo se zajistit sponzory

Herecká asociace, která stojí za udílením Cen Thálie, chce razantněji hájit zájmy umělců než dříve. Uvedl to její nový prezident Jiří Hromada. Také slavnostní předávání divadelních cen by se už podle něj nemělo dostat do takových finančních problémů jako loni, kdy odstoupil generální partner a ceremoniál muselo zaplatit ministerstvo kultury z daní občanů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

divadlo, hlediště

divadlo, hlediště | Foto: Fotobanka stock.xchng

Herecká asociace začala znovu po pěti letech spolupracovat se společností pro marketing Teleaxis. S tou uzavřela smlouvu na tři roky s opcí na další tři léta. Společnost se zajišťováním sponzoringu pomáhá také Hudebnímu divadlu Karlín, Hudebním slavnostem v Českém Krumlově, anebo pražskému Kalichu.

„Divadlo, krásná hudba, krásné umění je to, co dělá náš život hezčím. Takže to je první motivace, která u toho existuje,“ uvedl šéf společnosti Peter Kovarčík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupráci herecké asociace se společností pro marketing Teleaxis přiblížila v Odpoledním Radiožurnálu redaktorka Michaela Vetešková.

Pro udílení Thálií zajistili tři silné sponzory a teď pracují na zlepšení televizního přenosu z Národního divadla. „V zásadě už nemám jinou starost, než se věnovat kvalitě programu a televizního vysílání a pomáhat prezidentovi asociace Hromadovi s tím, aby večer byl co nejlepší,“ řekl Kovarčík.

Dodal, že díky dobré spolupráci s prezidentem asociace, se chce společnost věnovat nejen Thálii, ale celoročně herecké asociaci. „Aby měla dostatek financí na obhajobu práv i povinností herců. Takže smlouva je koncipována tak, že poskytuje dostatek peněz. A myslím, že se během měsíce nebo dvou dopracujeme u k tomu, že asociace bude celoročně zabezpečená, nejen na cenách Thálie,“ přiblížil.

Platy herců a reprízné

19. ročník udílení Cen Thálie bude příští rok 24. března moderovat herec, dramatik a režisér Antonín Procházka. V jednání je také možnost, že by v rámci 20. ročníku přibyla kategorie rozhlasového herectví. To ale prezident Herecké asociace Jiří Hromada zatím potvrzovat nechtěl, protože jsou prý před ním zásadnější úkoly.

„Za prvé jsem si nechal po divadlech zmapovat jaké jsou výše platů a zjistil jsem, že nedosahují průměru příjmu v České republice. A za další, velmi svízelná situace je u takzvaných reprízných. Kromě veřejnoprávních institucí komerční subjekty vždy předávají herci k podpisu smlouvu, v níž se vzdávají svých práv,“ vysvětlil.

To podle něj odporuje autorskému zákonu, ale je na svobodné vůli příslušného umělce, zda to podepíše. „Chápu, že v současné době, kdy zatím nemá za sebou silnou odborovou organizaci, se umělec často tomu podvolí a podepíše to, aby vůbec neztratil práci a mohl ji v budoucnosti získávat znovu,“ dodal prezident asociace Hromada.

Herecká asociace by se teď podle něj měla nově zabývat právy herců a situací hlavně v regionálních divadlech. O peníze na provoz Asociace by se měla starat Kovarčíkova společnost.

Michaela Vetešková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme