Český Krumlov musí odstranit otáčivé hlediště, jinak na seznamu UNESCO končí

Český Krumlov musí vyřešit problém se známým otáčivým hledištěm. Pokud ho neodstraní, hrozí vyškrtnutí města ze seznamu UNESCO. To by ale podle odborníků zasáhlo cestovní ruch v celém Jihočeském kraji. Zástupci českokrumlovské radnice dnes o tématu budou jednat na ministerstvu kultury.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Točna před letohrádkem Bellarie | Foto: Jan Rosenauer

Otáčivé hlediště má v průměru asi 30 metrů, celá stavba je vysoká asi 12 metrů. S diváky se celý železobetonový kolos pomalu otáčí tam, kde právě hrají herci. Točna ale stojí uprostřed zámecké zahrady a podle památkářů ruší její barokní symetrii.

O jejím odstranění se mluvilo už v roce 1992, kdy byl Český Krumlov zapsán na seznam UNESCO. Loni k tomu UNESCO českou stranu opět vyzvalo. Dnes budou o záležitosti jednat na ministerstvu kultury zástupci českokrumlovské radnice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byla místostarostka Českého Krumlova Jitka Zikmundová

„Jsme rádi, že jsme se všichni vrátili k jednacímu stolu. S panem starostou přijíždíme s mandátem zastupitelstva Český Krumlov, které se odvolává na usnesení zastupitelstev a rad města od roku 2001, kdy deklarujeme zájem na řešení problematiky otáčivého hlediště,“ zdůraznila v Ranním interview Radiožurnálu místostarostka Českého Krumlova Jitka Zikmundová.

„Chceme primárně zachovat hlediště v Českém Krumlově, pokud možno na stávajícím místě. Ale řešení musí být takové, aby zaručilo neporušení závazku ochrany statku historické centrum Českého Krumlova,“ upřesnila.

Připomněla, že česká strana 20 let říká, že nějaké řešení najde. „A teď myslím nastala chvíle, že musíme přijít s nějakým konkrétním plánem,“ uvedla.

Co se týče možných variant řešení, technickými plány se podle ní českokrumlovští představitelé nezabývají.

„Pro nás je důležité, aby do Paříže včas a v pořádku došla zpráva o stavu statku historické centrum Českého Krumlova. Splníme tím jeden ze svých závazků, který jsme dostali jako úkol od výboru světového dědictví v roce 2010 a pak budeme pokračovat dál,“ dodala místostarostka Českého Krumlova Jitka Zikmundová

Michaela Vetešková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme