Český Krumlov zůstává na seznamu UNESCO, otáčivé hlediště ale musí řešit

Zástupci Českého Krumlova by měli začít řešit situaci kolem otáčivého hlediště v zámecké zahradě. Zaznělo to v Paříži, kde právě dnes končí zasedání Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu známé jako UNESCO. Na jeho seznam nově přibylo 25 památek. Například pobřeží Ningaloo v západní Austrálii, japonské ostrovy Ogasawara či soustava jezer ve Východoafrickém příkopu v Keni.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na zasedání UNESCO se také mluvilo o Českém Krumlově, od něhož se čeká, že do dvou let, tedy do dalšího podobného jednání, učiní kroky k řešení situace kolem točny v zámecké zahradě - což byla jedna z podmínek zapsání na seznam před dvaceti lety. Představitelé Českého Krumlova podobně jako zástupci dalších desítek zemí, byli v Paříži hlavně proto, aby předložili zprávu o stavu památky zapsané na seznam UNESCO.

Jak Radiožurnálu řekla česká velvyslankyně při UNESCO, Halka Kaiserová, toto rozhodnutí přijímá výbor světového dědictví, který je tvořen 21 státy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Český Krumlov zůstal na seznamu UNESCO. Musí ale řešit otáčivé hlediště. Podrobnosti od pařížského spolupracovníka Jana Šmída.

„Z památek nominovaných jednotlivými zeměmi vybírá ty, které budou zapsány na seznam světového dědictví, ale zároveň monitoruje stav jejich ochrany a stav péče o tyto památky. Každá země pravidelně výbor informuje o tom, co dosáhla, jak se daří. A v tomto smyslu i Český Krumlov vlastně podal zprávu v únoru,“ říká Kaiserová a dodává, že se nikde současná situace neprojednávala.

Český Krumlov se na seznam památek dostal počátkem devadesátých let s podmínkou, že bude situaci kolem otáčivého hlediště v zámecké zahradě řešit. To se dosud nestalo. Město ale má až do příštího zasedání, které bude za dva roky ještě trochu času.

„Rozhodnutí, které dnes bylo přijato, počítá s tím, že o této situaci se bude znovu jednat v roce 2013 a samozřejmě nějaké kroky z české strany jsou očekávány. A podle toho se bude postupovat dál,“ dodává Halka Kaiserová.

Česká republika má na seznamu UNESCO dvanáct míst, letos s žádným dalším návrhem nepřišla.

Jan Šmíd, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme