Cimrman se Slovákům líbí. 'Jeho' Záskok můžou vidět na festivalu českého divadla

V Bratislavě začal 20. ročník festivalu českého divadla. Tradiční přehlídka zajímavých kousků z českých scén Slováky láká. Ani na Slovensku se prý ale nevyplácí příliš experimentovat s diváckým vkusem. A tak letošní jubilejní festivalový ročník otevřela osvědčená jistota - hra Záskok Divadla Járy Cimrmana.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žižkovské divadlo Járy Cimrmana | Foto: Žižkovské divadlo

„Skoro nikdy nejsme v pokušení vkládat do představení něco jiného, než umíme. Nejsme dobří improvizátoři. Čili doufám, že diváci na Slovensku uvidí to představení přesně v té textové podobě jako Češi,“ vysvětloval Zdeněk Svěrák před začátkem představení, proč se nijak nesnaží přizpůsobit slovenskému publiku.

Slováci podle něj cimrmanovské vtípky perfektně chápou, i když jim občas uteče nějaká ta česká jazyková hříčka.

Festival českého divadla tradičně hostí bratislavské Studio L+S. Je to akce, která si za 20 let vydobyla pevné místo v kulturním kalendáři. Když ale v průběhu roku zkusí slovenské divadlo uvést namátkou osamocenou českou hru, nebývá to vždycky ono.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o festivalu českého divadla na Slovensku připravil tamní zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

„A jak to není ‚rána jistoty‘, tak je to problém, ale není to problém nějaké velké kulturní vzdálenosti. Je to spíše o tom, že ti lidé to jednoduše neznají,“ říká ředitel Studia L+S Pavol Danišovič.

Zato Cimrman táhne. Záskok se hraje v Bratislavě hned dvakrát za sebou, obě představení jsou vyprodaná. „Bylo to v televizi, i humor se nám líbí, tak jsme se shodli, že je třeba využít příležitosti. Když už oni přišli za námi, nemusíme chodit my za nimi,“ podotkl jeden z diváků.

Během deseti dnů nabídne festival českého divadla v Bratislavě osm představení. Před diváky se uvede třeba pražská Ypsilonka, komorní Fidlovačka nebo Divadlo na Jezerce.

Vojtěch Berger, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme