ČRo spouští minutové rozhlasové hry. Každý den je uslyšíte i na Radiožurnálu

Od 1. října začíná Český rozhlas pravidelně vysílat minutové hry. Krátké hrané skeče budou vysílat všechny celoplošné a regionální stanice - a uslyšíte je i na Radiožurnálu. Jde o mikrosituace, které mají ovšem hvězdné obsazení a nezbytnou pointu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiřina Jirásková a Lukáš Příkazký ve studiu

Jiřina Jirásková a Lukáš Příkazký ve studiu | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

„Takže pozor, pojedeme na červenou!“ Tímto povelem začíná každé rozhlasové natáčení. Ve studiu číslo 6 se rozsvítí signál a herci u mikrofonu začínají hrát své role.

„Ahoj copak. Proč, má se dobře. Teď? Si hraje s dětmi a nemá náladu na telefonování, víš,“ říká Jana Stryková, která v této hře hraje maminku a která má s rozhlasovým herectvím bohaté zkušenosti. A tak může i srovnávat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Minutové hry Českého rozhlasu představil redaktor Jan Herget

„Hry, se kterými jsem se já setkala, jsou strašně dobře napsané. Myslím si, že autoři je zvládli velmi dobře, že v takhle krátkém úseku, se odehraje nějaké životní drama,“ poznamenává Stryková.

S nápadem vysílat minutových her přišla dramaturgyně stanice Vltava Kateřina Rathouská. Některé scénáře také napsala a dobře ví, že vměstnat do omezeného času příběh i s pointou není jednoduché. Fantazii se ovšem meze nekladou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Autorka projektu Kateřina Rathouská přiblížila Minutové hry ve vysílání Radiožurnálu

„Tak Hamlet to není, ale může to být v podstatě cokoli. Postavy ani nemusí být živí lidé, to mohou být předměty. Já jsem třeba napsala hru, která je rozhovorem vánočních ozdob se stromečkem, na kterém ozdoby visí. Ale dost často lidé píší situace, které zažívají ve svém běžném životě,“ popisuje Rathouská.

A některé hry budou jenom zvukové. „Tam jde o nějaký nápad nebo konflikt, který si ten autor napíše slovy a pak ho zkusí vyjádřit zvuky nebo hudbou. Jsou to takové malé hudební skladby s větším podílem nějakých dalších zvuků,“ přibližuje autorka projektu.

Komedie i horory

Hry se natáčí a píší také v Brně, bude jich totiž potřeba několik stovek, zkrátka na každý den. Režisér Petr Mančal nebere minutovou stopáž jako omezení, ale naopak jako výzvu.

„Musím upřímně říct, že dostat do tak malého časového pásma něco nejen z textu, ale i zvukové podoby, která tomu přísluší, je velmi náročný úkol. A je dobré se s tím nějak porvat,“ podotýká Mančal.

A stejně to cítí i herci. V minutových hrách Českého rozhlasu uslyšíme třeba Hanu Maciuchovou, Oldřicha Vlacha, Jiřinu Jiráskovou nebo Pavla Batěka. Jejich výkony budou k poslechu i na internetu a představí se v mnoha různých dramatických žánrech: „Komedie, horory, příběhy ze života, romantika.“

Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme