Čtvrtníček jako jeden z Hamletů. V Divadle Na Zábradlí se objeví sedm dánských princů najednou

Sedm dánských princů najednou dnes přijde poprvé na scénu pražského Divadla Na zábradlí. Objeví se v inscenaci nazvané Hamleti. Tvůrčí tým pod vedením režiséra Jana Mikuláška a dramaturgyně Dory Viceníkové v ní zkoumá život i povolání herců. Hrají mimo jiné Petr Čtvrtníček, Jiří Vyorálek a Jiří Žáček.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Inscenace Hamleti v pražském Divadle Na zábradlí. V popředí Petr Čtvrtníček | Foto: Divadlo Na zábradlí

Inscenace režiséra Jana Mikuláška a dramaturgyně Dory Viceníková vznikají jako kolektivní dílo, formou improvizací. Stejné je to i v případě Hamletů.

Na jevišti tak sice zazní texty Shakespeara, Bernharda, Dostojevského nebo Williamse, ale hlavní je vklad samotných herců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Čtvrtníček jako Hamlet. V Divadle Na zábradlí se objeví sedm dánských princů. Natáčela Marina Feltlová

„Texty v této inscenaci nehrají prim, jsou spíše jen doprovodným momentem. Do určité míry šlo také o nahodilost, takže kromě Shakespeara jsme využili textů, které leží hercům v hlavě. Je to představení o nich, tak jsme z nich hodně čerpali,“ popisuje Viceníková a dodává:

„Nejde o nějaké sebezpytování nebo dojímání se nad tím, kolik let jsme u divadla ztratili, nebo naopak co jsme získali. Je to spíše vyhroceno do nadsázky, místy karikatury i dojemných pasáží. Co vlastně znamená být hercem, jestli je to oběť nebo něco výjimečného.“

Režisér Jan Mikulášek přiznává, že čím více má za sebou profesních zkušeností, tím více o své práci pochybuje. Také tento moment do Hamletů promítl.

„Inscenace je určitě o pochybnostech. Jaký smysl má v tomto absurdním světě dělat něco tak absurdního, jako je divadlo. A na druhou stranu divadlo je jedno z mála míst, kde o té absurditě života i své vlastní práce můžete vyprávět. Takže je to takový začarovaný kruh,“ vysvětluje Mikulášek.

Sedm Hamletů najednou

Autorem scény a kostýmů k Hamletům je dvorní scénograf Divadla Na zábradlí Marek Cpin. Scénu tvoří dvě částí. V přední se diváci ocitají v herecké šatně, zadní se mění podle konkrétní situace.

Inscenace Hamleti v pražském Divadle Na zábradlí. Na scéně se objeví sedm dánských princů najednou | Foto: Divadlo Na zábradlí

„Může to být jeviště, stejně tak to může být neurčitý nebo jinak definovaný prostor. Šatna je signifikantní, protože vše, co se v divadle odehrává, jsou spíše v zákulisí. To znamená v šatně než na scéně,“ dodává dramaturgyně Viceníková.

V Hamletech se objeví celkem sedm Hamletů. Jedním z nich bude i žena, herečka Jana Plodková.

„Každý ztvárňuje druh herce, který se může i nemusí objevit. Někdy je to pravdivá verze zrcadla herectví a někdy je to samozřejmě vykloubená verze. Co se týče mojí postavy, je radost ztvárňovat některé herce nebo herečky, kteří na mě působí dost neuvěřitelným způsobem,“ přibližuje svoji postavu Plodková.

Kromě ní si Hamleta zahrají také Petr Čtvrtníček, Jiří Vyorálek, Honza Hájek, Jakub Žáček, Ivan Lupták a Václav Vašák.

Marina Feltlová, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme