Dagmar Havlová sklidila za výkon v novince Vinohradského divadla dlouhý potlesk

Pražské Vinohradské divadlo nastudovalo u příležitosti životního jubilea Dagmar Havlové hru Henrika Ibsena Rebeka. Někdejší první dámu obsadil režisér Juraj Deák do titulní role. Inscenace měla premiéru v pátek večer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dagmar Havlová přebírá cenu

Dagmar Havlová přebírá cenu | Foto: Pavel Paluska

Desítka velkých kytic a asi šestiminutový potlesk uzavřel představení, které bylo zároveň jakousi divadelní narozeninovou oslavou pro Dagmar Havlovou.

Režisér Juraj Deák ale zdůrazňuje, že sama herečka odmítá jakékoliv výsadní postavení v souboru.

„Až ke dveřím zkušebny to je první dáma a za dveřmi zkušebny je to herečka. Myslím, že paní Dáša si to taky takhle přeje.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Na premiéře hry Rebeka ve Vinohradském divadle byla s mikrofonem Michaela Vetešková

Na jevišti během skoro tříhodinové inscenace soubor fungoval jako sehraný tým. Přitom také pro Romana Zacha v hlavní mužské roli šlo o velkou premiéru.

„Je to pro něj velká příležitost, jak se předvést na velkém vinohradském jevišti,“ říká Juraj Deák.

O hře s původním názvem Rosmersholm znalci severské dramatiky mluví jako o dvojznačném a nejzáhadnějším Ibsenově díle.

Režisér Deák měl několik možností, jak o hře uvažovat - jako o kriminálním příběhu se záhadným úmrtím, jako o příběhu osudové lásky nezávislé a emancipované Rebeky či jako o úvaze nad křehkostí mladé demokracie.

Deákovi se podařilo do inscenace dostat všechny tyto důležité roviny a navíc s minimem inscenačních prostředků a efektů vytvořit velké herecké divadlo.

„O tématu hry je zbytečné hovořit, protože jsem to viděl už asi ve třech verzích za svého téměř stoletého života. Ale mně se líbilo provedení, líbily se mi herecké výkony. Neměl jsem pocit, že by mi něco scházelo,“ zareagoval na představení rozhlasový režisér Karel Weinlich.

Na novinku vinohradské scény se přišel podívat dramatik Pavel Kohout, ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg i řada hereckých kolegů Dagmar Havlové. Spolu s jiným diváky se shodli, že představení bylo pro ně natolik velkým zážitkem, že se jim o svých okamžitých pocitech do rozhlasového mikrofonu mluvit nechtělo.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme