Dance Meridian potřetí v Praze

Pořadatelé třetího ročníku mezinárodního tanečně-hudebního festivalu Dance Meridian, který se uskuteční od 16. do 26. října 2009 na několika místech v Praze, se letos rozhodli zavést všechny návštěvníky do dob slavného perského básníka a mystika Attára. Za hlavní motiv přehlídky si totiž vybrali jeho básnický počin Manteq-al-Tayr neboli Ptačí sněm.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dance Meridian 2008

Dance Meridian 2008 | Foto: Hana Major Sládková, Archiv o. s. Open field

Výběr pro nás tak časově i geograficky vzdálené říše, jakou byla Persie, není pro tento festival nijak atypický. Naopak. Za jeho pořadatelstvím totiž stojí občanské sdružení Open field, jehož hlavním polem zájmu jsou právě taneční a hudební kultury severní Afriky a střední Asie. A v tomto duchu se také zatím nesly všechny ročníky festivalu. "První ročník byl oslavou 800. výročí narození jednoho z extatických súfijských mystiků Rúmího. Poté jsem měla pocit, že tuto tematiku je třeba nadále předávat a sdělovat, takže druhý ročník byl věnován Hafézovi, který je dnes v mimonáboženských, ale i v náboženských kruzích velmi uctíván po celém světě," přibližuje ředitelka festivalu Rena Milgrom, která je zároveň jednou ze zakladatelek o.s. Open field.

Přehrát

00:00 / 00:00

Perský tanec - Dance Meridian 2008

Letošní ročník bude zasvěcen významnému súfijskému básníku Attárovi, jehož dílo však bylo ve své době zakázáno. "Attárovy názory nejsou úplně v souladu s Koránem či jeho zástupci. Attárovo učení je cesta jedince ke svobodě a toto téma nikdy nebylo a dosud není v žádné společnosti vítáno, ačkoliv se skutečnost zdá být jiná. Mnoho podobných zastánců pravdy bylo krutě popraveno a umučeno v jeho době, před ním i po něm..." vysvětluje Rena Milgrom.

Súfismus v rukou umění

Dance Meridian 2008 | Foto: Hana Major Sládková, Archiv o. s. Open field

Festival Dance Meridian je podle jeho ředitelky světově jedinečný, alespoň co se vlastního pojetí týče. "V mnoha zemích Evropy, Ameriky, Asie i Afriky se konají súfijské hudební a taneční festivaly, které jsou trošku jiného charakteru. My se nesnažíme propagovat súfismus jako takový - je to pouze naše inspirace a máme pocit, že tato témata se týkají všech, nejen stoupenců súfismu. Proto také zpracováváme téma umělecky, a ne nábožensky," upřesňuje. Kromě tanečně-hudebních performancí festival nabídne také několikero tanečních workshopů, otevřenou diskuzi, výtvarnou či bubenickou dílnu, hudební koncert prodchnutý tradičními i současnými orientálními prvky a súfijský taneční rituál, který celou přehlídku uzavře.

Tři variace na Ptačí sněm

Dance Meridian 2008 | Foto: Hana Major Sládková, Archiv o. s. Open field

Za stěžejní bod programu lze nejspíš pokládat tři taneční vystoupení, jejichž společným tématem se stala již zmíněná Attárova báseň Ptačí sněm. Ta už se v různých překladech dostala snad do všech koutů světa a patří mezi nejzmiňovanější básnická díla perské literatury vůbec.

Každý ze tří projektů je výsledkem práce různých choreografů, a každý tak nabývá zcela jiného zpracování. První vyšlo z pera choreografky a tanečnice Reny Milgrom jako zástupkyně České republiky (Ptačí sněm - neděle 18. října od 20 hod.), další představí tvorbu choreografek a tanečnic zároveň, Mayi Sapery a Niki Constantinidou z Belgie (představení Le Souffle/Dech - pátek 23. října od 20 hod.), a poslední je dílem původem ázerbajdžánského tanečního mága Sashara Zarifa (vystoupení Be Loved - neděle 25. října od 20 hod.). K vytvoření hudební složky jednotlivých představení byli navíc přizváni přední skladatelé ze Spojených států, Íránu, Iráku, Indie a Řecka.

Ptačí sněm a cesta k osvícení

Dance Meridian 2008 | Foto: Hana Major Sládková, Archiv o. s. Open field

Hlavním motivem básně Ptačí sněm je súfijská cesta k osvícení, jíž je ve své podstatě cesta sama k sobě. Tento námět je zde ovšem zabalen do takřka bajkového vyprávění o tom, jak se veškeré ptactvo světa snaží ve svém životě najít řád a modlu, k níž by se mohlo obracet. Ptáci se proto vydají na dlouhou a strastiplnou pouť, až nakonec alespoň malá z nich přeci jen dojde svého cíle... "Attárovo dílo je jedinečné, stále současné a snad první v tom, kde se doslovně a přesně básnickou formou popisuje, co vše obnáší cesta k ultimátní realitě postupně krok za krokem. Je to tedy sedm fází v alegorii sedmera údolí, ale ne tak, jak je známe z pohádek," podotýká ředitelka festivalu.

Setkání s Orientem

Dance Meridian 2008 | Foto: Hana Major Sládková, Archiv o. s. Open field

Obsah, význam a poslání nejen této básně, ale i súfismu jako takového představí kromě zmíněných performancí také úvodní otevřená diskuze vedená profesorem Lubošem Kropáčkem z Univerzity Karlovy. Uskuteční se již v pátek 16. října, a to od 17 do 20 hod.
V duchu zmíněné "ptačí" poémy a orientální kultury se však ponesou i již zmíněné taneční, hudební a výtvarné dílny, které povedou zkušení, většinou zahraniční lektoři z různých zemí světa. Během těchto workshopů se budete moci na vlastní kůži (a snad i duši) seznámit s rozličnými a často i velmi specifickými pohyby orientálních tanců, bažantí či ptačí nevyjímaje, naučit se hrát na rámové bubny a mnoho dalšího.

O čistě hudební intermezzo přehlídky se postará skupina The Quest, propagující hudební tradice Turecka, Íránu či Indie a rytmy funku. Jedinečným zážitkem pro všechny ale jistě bude i závěrečný rituál. Jak tvrdí pořadatelé celé akce, jde o "mimořádnou událost pro všechny, kdo věří, že rituály mohou léčit a jsou silnými nástroji k probuzení vědomí." Letos se koná již podeváté a stane se zároveň i tečkou za letošním ročníkem Dance Meridian.

Další informace

Úvodní diskuze s prof. Lubošem Kropáčkem proběhne v prostoru Maitrea (Týnská ulička 6, Praha 1), základní vstupné činí 200,- Kč, vstupenky není nutné rezervovat.
Taneční vystoupení a koncert se uskuteční v prostoru La Fabrika (Komunardů 30, Praha 7), za základní vstupné na představení zaplatíte 250,- Kč, na koncert pak 150,- Kč. Vstupenky na taneční performance i koncert se budou prodávat buď na místě, nebo si je můžete rezervovat přes www.lafabrika.cz.
Pro rezervaci míst na všechny ostatní akce (taneční, hudební a výtvarné workshopy, závěrečný súfijský rituál) a nebo k zakoupení slevových festivalových karet je třeba se nejprve registrovat na www.openfield.cz. Podrobný program a další důležité informace o festivalu najdete na www.openfield.cz.

Lucie Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme