Dismančata oslaví na Nové scéně 80. narozeniny, výročí má i ČRo

Dismanův rozhlasový dětský soubor slaví 80. výročí své první rozhlasové reportáže. A protože je to navíc 88 let od chvíle, kdy rozhlas zahájil své pravidelné vysílání z legendárního kbelského stanu, je připravena společná oslava. Proběhne večer na Nové scéně Národního divadla v podobě představení „Český rozhlas ve znamení osmiček“. Redaktorka Michaela Vetešková natáčela na nedělní generální zkoušce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Disman ve hře Neapol v Divadle Minor v Praze | Foto: Khalil Baalbaki

Několik hodin před představením na Nové scéně je mezi členy Dismanova rozhlasového dětského souboru znát napětí. Dismančata představí ukázky z dětských oper, které stále hrají, ale i z představení, která již na repertoáru nejsou. Oslavit totiž s nimi přijdou také bývalí členové souboru.

„Vracíme se k Máchovu Máji, který na repertoáru není – to je teď právě nervózně zkoušeno, protože se k tomu přidali i někteří členové, kteří v tom představení účinkovali před deseti, dvanácti lety, a teď chytají tóny,“ vysvětluje s úsměvem jeden z vedoucích Dismanova souboru Václav Flégl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Michaely Veteškové o chystaném představení DRDS

Připraveny jsou také rozhovory - samy děti si přizvou některé bývalé členy souboru, kteří to někam dotáhli. „Přijde Pavla Břínková, Aťka Janoušková, přijde režisér Karel Weinlich, který s námi spolupracuje dlouhá léta, ale také třeba prezident herecké asociace Václav Postránecký,“ jmenuje Flégl.

„Budou tam také dva držitelé Českých lvů a možná je symbolické, že i v našem souborovém znaku máme lvíčka. Jsme docela hrdí, že to k tomu opravdovému Českému lvu dotáhli Radim Špaček nebo Kryštof Hádek,“ upozorňuje.

Dismančata u Masaryka

Soubor založil v roce 1935 pedagog a rozhlasový tvůrce Miroslav Disman. Důvod byl prostý – rozhlas potřeboval dětské hlasy do pohádek, do her i do reportáží. První stylizovaná reportáž s dětmi zazněla v éteru 15. května 1931.

„Miroslav Disman provedl symbolicky děti, které přijely z Podblanicka, Prahou, dovedl je i do prezidentské kanceláře k T. G. Masarykovi,“ uvádí Václav Flégl příhodu z počátků souboru.

Miloslav Disman | Foto: Archiv ČRo

Dismančata pobíhají po chodbách Českého rozhlasu už dobrých 80 let, mimo to si je často vybírají filmoví producenti na dabing i do filmů.

Rozhlas má za sebou úspěšných 88 let

Výročí prvního rozhlasového vysílání připadá na 18. května. Marketingová manažerka Českého rozhlasu Zuzana Foglarová řekla Radiožurnálu, že rozhlas může být se současným stavem spokojený.

„Pro Český rozhlas je to krásné výročí, protože už 88 let nepřetržitě vysílá pro své posluchače. Stále zvyšujeme počet stanic, počet odvysílaných hodin, rozšiřujeme nabídku, vysíláme opravdu pro všechny zájmové skupiny, národnostní menšiny. Myslím si, že pro nás je to krásný výsledek.“

Michaela Vetešková, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme