Dismančata uvedou operu Brundibár mezi flašinety v Muzeu české hudby

V Českém muzeu hudby budou k vidění flašinety, orchestriony, ale dnes také dětská opera Brundibár. Nastudovali ji členové Dismanova dětského rozhlasového souboru. Připomenou tak tragédii, kterou zažili jejich pradědové a prabáby.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brundibár

Brundibár | Foto: Václav Flegl

Dětskou operu Brundibár z roku 1938 napsali Hans Krása a Adolf Hoffmeister. Opera se v době vzniku nemohla hrát, protože Židé měli zakázanou kulturní činnost.

Nově ji skladatel Hans Krása nastudoval v terezínském ghettu, kde se dočkala 55 repríz. Opera v terezínském ghettu za druhé světové války pomáhala tenkrát dětem přežít.

Přehrát

00:00 / 00:00

O představení hovoří Lenka Kobrová z Českého muzea hudby

Představení se hodí ke zdejší aktuální výstavě hracích strojků a flašinetů. „Opera o flašinetáři Brundibárovi se výstavy přímo dotýká. Návštěvníci na výstavě moho spatřit flašinety, orchestriony a další hrací strojky,“ říká Lenka Kobrová z Českého muzea hudby.

V Českém muzeu hudby s malými Dismančaty vystoupí i orchestr Archioni Plus. Než bude uvedená samotná opera Brundibár, tak si boudou moci návštěvníci poslechnout sérii několika básní, které zhudebnil muzikant Milan Macourek.

„Jsou to básničky dětí, které prošly Terezínem, a vlastně se z něho nikdy nevrátily,“ vysvětluje Kobrová.

Dvacet sezón

„Brundibár je taková úplně jednoduchá pohádka o tom, jak dobro zvítězí nad zlem,“ říká vedoucí souboru a režisérka inscenace Zdena Fléglová a pokračuje:

„Jenomže ten Brundibár byl napsán těsně před válkou a v době válečné se hrál a židovské děti, které to nastudovaly, tak možnost, že dobro zvítězí nad zlem a navíc, že to budou děti, které zvítězí, tak to byla věc nesmírně důležitá, nadějná pro ně.“

Třicet dětí oblečených jako za druhé světové války hraje příběh o zlém Brundibárovi dvacet sezón.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dětskou operu Brundibár přibližuje redaktorka Českého rozhlasu Michaela Vetešková

„Myslela jsem si, že to bude věc jako kterákoli jiná inscenace, že to nastudujeme a do roka, roka a půl děti odrostou a uložíme to k ledu. A pak najednou mi přišlo, že to je škoda a že je strašně důležité o těchto věcech pořád povídat,“ říká Zdena Fléglová.

Představení v Muzeu české hudby je podle Lenky Kobrové z Národního muzea záměrné.

„Jednu z hlavních a ústředních rolí v této opeře hraje flašinet, a to se krásně hodí právě k naší výstavě Kouzelné hrací strojky, která je o všech takových flašinetech, orchestrionech,“ říká Lenka Kobrová a dodává, že pro ni osobně je příběh opery spíše smutný.

Brudnibára dávají dnes od půl šesté v pražském Muzeu české hudby.

Michaela Vetešková, Eva Rajlichová, mad, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme