Dismančata vystoupí v Divadle v Celetné s ‚Peaceničkami‘

Po chodbách Českého rozhlasu nepobíhají pouze reportéři a redaktoři, kteří připravují zprávy a reportáže, ale čas od času po nich proběhne skupina dětí a zmizí ve studiu. Jsou to členové Dismanova dětského rozhlasového souboru, kteří nacvičují divadelní i rozhlasové hry. Jednu z těch mimořádně úspěšných představí dnes v pražském Divadle v Celené, v rámci festivalu studentského divadla. Má název ‚Peaceničky‘.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dismančata často vystupují v divadle (ilustrační foto) | Foto: DRDS

„Já mám doma babku, rozlámanou v zadku, babka zlá, nedobrá, všechna sakramentská,“ tak si prozpěvuje vedoucí Dismanova rozhlasového dětského souboru Zdena Fléglová spolu se svými svěřenci před představením. Je režisérkou jedné z nejúspěšnějších inscenací souboru ‚Peaceničky‘.

Přehrát

00:00 / 00:00

Peaceničky představila posluchačům reportérka Michaela Vetešková

„Ono to takhle vypadá velmi jednoduše, ale jak už sám název napovídá, je složeninou z anglického slova peace a české koncovky ničky, tak jde o hru, nejenom slov, ale hru v nejrůznějších podobách,“ říká Zdena Fléglová.

I když je to představení vtipné a hravé, složené z českých a moravských lidových říkadel, v samotném závěru divákovi přeběhne mráz po zádech - náctiletí kluci ve finále odcházejí do války.

„Tam jde o to, aby si děti uvědomily, že jakékoli škádlení a drobné půtky mohou přerůst v cosi vážnějšího, co má konce, které se nedají vrátit zpátky. O tom to představení je,“ říká Fléglová.

Pro 16 malých herců jsou jedinou rekvizitou mašle, sami jsou oblečeni v lehce stylizovaných kostýmech a během 50minutového představení hrají bez jakýchkoliv světelných nebo zvukových efektů. Jedinou jejich pomůckou je hlas.

„My jsme dramatickým souborem, takže děti se na textech říkadel učí nějakým způsobem vyjádřit to, co cítí a někdy i to, co je bolí nebo trápí,“ vysvětluje Fléglová.

Dismančata s Peaceničkami vystupují od roku 2005 a navštívila s nimi jak mnohé české festivaly, tak přehlídky ve Švédsku nebo v Portugalsku.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme