Divadla v Česku prožívají zlé časy. Mají málo peněz a některým teď ubývají diváci

Regionální profesionální divadla se potýkají s finančními problémy kvůli přerozdělování peněz od státu. Některým navíc ubývají diváci, kteří mají stále hlouběji do kapsy. Proto se 27 divadel napříč republikou zapojilo do protestní akce Pomozte svému divadlu. Přestože akce už skončila, Horácké divadlo v Jihlavě v ní pokračuje dál.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horácké divadlo Jihlava

Horácké divadlo Jihlava | Foto: Horácké divadlo Jihlava

Před každým představením zaznívá z reproduktorů hlas herce Martina Stránského, který vysvětluje divákům problém s přerozdělováním státních peněz regionálním divadlům.

Vysvětlení současné situace vede k tomu, že lidé hromadně podepisují petici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na špatnou finanční situaci regionálních divadel se zaměřila reportérka Českého rozhlasu Olga Štrejbarová

„Protože chci, aby se tady to divadlo určitě udrželo. Všichni se do Prahy nedostanou na ta představení, i když tam taky sem tam jedu, ale co je doma, tak to se mi určitě líbí,“ říká Jitka Marková, která se svým podpisem přidala ke stovkám dalším.

Horácké divadlo v Jihlavě kvůli špatné finanční situaci už muselo snížit počet premiér ze sedmi na šest a zrušit tři desítky trvalých pracovních poměrů.

„Teď už v tomto ohledu není kde šetřit. Proto chceme, aby se víc zapojil stát,“ říká ředitel divadla Josef Fila, podle kterého se stát k divadlům chová macešsky.

„Devadesát procent financí, které má k dispozici ministerstvo kultury, stát nechává v Praze a deset posílá na ostatní divadla, ale přitom v Praze žije jenom 15 procent obyvatel a 85 procent žije mimo Prahu. A takhle je to taky v poměru návštěvnosti,“ vysvětluje Josef Fila a popisuje, kde všude se divadlo snaží hledat úspory:

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaká je situace v divadlech v Plzeňském kraji, zjištovala reportérka Petra Kosová

„Šetříme na výpravách, snažíme se recyklovat z fundusů, nábytku, používáme ještě další artefakty na další výpravy a tak dále.“

Platy zaměstnanců divadelního souboru však podle vlastních slov zatím snižovat nechce. Připouští ale, že pokud se situace nezmění, nic jiného mu nezbyde.

Divadla svůj program nabízejí školám

Některá divadla se nedostatek peněz snaží zmenšit představeními pro školy. Jejich rozpočet je ale rovněž omezený, a tak nemohou nabídky přijímat.

Zástupkyně ředitelky Základní školy Sadská musí odmítat různé divadelní spolky dvakrát až pětkrát týdně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Základní škola Sadská musí odmítat četné nabídky na představení divadel a různých spolků i několikrát týdně

„Nabídky opravdu chodí už od konce prázdnin. Začátkem školního roku je jich nepřeberné množství,“ potvrzuje ředitelka školy Blanka Žánová.

Školu kromě kamenných divadel kontaktují také agentury, které nabízejí vystoupení zpěváků, kouzelníků či spolků přímo na místě.

„My si velmi pečlivě vybíráme představení, které se dá navázat třeba na výuku a po dohodě s rodiči těchto představení je malé množství, na pololetí zhruba dvě,“ říká Blanka Žánová.

Při výběru představení se řídí jeho programem.

„Stalo se nám, že jsme tady měli představení, které napodobovalo známé marionety, a to představení jsme museli v polovině ukončit, protože obsahem nebyl žádný příběh, žádná pointa. Prostě cílem bylo jenom vytáhnout z dětí peníze,“ říká Blanka Žánová.

Divadla se snaží podpořit prodej vstupenek i slevovými akcemi

Číst článek

Za jednu návštěvu divadla rodiče žáka zaplatí 200 až 300 korun včetně dopravy.

„Bylo by dobré, kdyby lístek nestál tolik peněz, kolik stojí, doprava něco stojí, takže v případě, že by to bylo dvakrát třikrát za rok, tak bychom to asi zvládli, ale četnější návštěvy nejsou přípustné,“ říká tatínek jednoho z žáků Základní školy Sadská, pan Aleš.

Olga Štrejbarová, Pavel Pavlas, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme