Divadlo Járy Cimrmana slaví 45. výročí, řada citátů dávno zlidověla

Divadlo Járy Cimrmana slaví narozeniny. Přesně před 45 lety měla premiéru první divadelní hra autorské dvojice Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák. I když to divadelní nadšenci a tvůrci inteligentního humoru původně neměli vůbec v úmyslu, vytvořili jedinečný fenomén.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divadlo Járy Cimrmana - České nebe | Foto: Kateřina Scheuflerová

První inscenací připsanou českému géniovi Járovi Cimrmanovi byl Akt. Vtipným replikám diváci poprvé zatleskali 4. října 1967. Že potlesk, úspěch a věhlas vydrží 45 let, na začátku nikdo netušil.

„My jsme si mysleli, když jsme to založili, že děláme divadlo, které nás bude bavit. Že budeme mít takového svého koníčka a tak jsme si říkali, že to rok, dva, tři vydrží,“ svěřil se Radiožurnálu před několika lety Ladislav Smoljak.

Přehrát

00:00 / 00:00

45 let Divadla Járy Cimrmana shrnuje redaktor Jan Herget

Spolu se Zdeňkem Svěrákem napsali celkem 15 her, které jsou typické tím, že první část tvoří vědecká přednáška o díle Járy Cimrmana.

„K neduhům stáří, postihujícím hlavně intelektuály, patří podle Cimrmana dvě vady komplementárně spojené. Neschopnost udržet myšlenku a naopak neschopnost myšlenku opustit,“ zní například jedna z nejznámějších hlášek.

Jedinečnost her divadla Járy Cimrmana vychází i z toho, že všichni jeho členové jsou původně neherci a vkládají do rolí svou osobitost. Některé repliky z her doslova zlidověly, což podle Zdeňka Svěráka nebyl záměr.

Přes 60 českých kin uvede přímý přenos Českého nebe z Divadla Járy Cimrmana

Číst článek

„Pane smrtko, vy se pořád jen smějete. Když něco víte, tak to řekněte, nebo aspoň naznačte.“ – „My nesmíme ani naznačovat,“ říká se v další známé replice.

„Hlášky, to je zvláštní věc. Člověk je nemůže dělat s vědomím, že se stanou hláškami. Protože to nevíte, co si lidi z toho vyzobnou, takže nás to vždycky překvapilo, že zrovna tohle se stalo hláškou,“ vysvětluje Zdeněk Svěrák.

Jan Herget, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme