Divadlo Na zábradlí nahlíží do 70. let. Hra Šedá sedmdesátá aneb Husákovo ticho má premiéru

Hra, která se snaží postihnout atmosféru sedmdesátých let v socialistickém Československu, má dnes premiéru v pražském Divadle Na zábradlí. Inscenace režiséra Jana Mikuláška a dramaturgyně Dory Viceníkové se jmenuje Šedá sedmdesátá aneb Husákovo ticho. V představení zazní i zpověď Olgy Hepnarové, která zabila osm lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divadlo Na zábradlí (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Veřejná generálka ukázala, že představení má sílu. Divákům, kteří se smáli krátkému výstupu herečky, která rohlík použila jako zubní kartáček nebo herci, který z kožené aktovky vytahoval další a další tašky, se brzy změnila nálada.

Tři herečky a pět herců úplně beze slov dokázalo v divákovi vyvolat pocit, že absurditě 70. let se nedá už ani smát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Michaela Vetešková

Konkrétnostem, jako byla třeba Charta 77, se snažili tvůrci vyhnout, přesto se lidé v představení setkají třeba s Olgou Hepnarovou – herečka v černých šatech na bílé scéně cituje úryvky ze jejích zápisků.

„Snažíme se jít cestou nekonvenčního pohledu na věc. I proto volíme Hepnarovou, což je vlastně outsider té doby,“ poznamenává dramatugyně Dora Viceníková.

Zdůrazňuje zároveň, že skutek ženy, která v roce 1973 najela nákladním autem do lidí a za osminásobnou vraždu byla o dva roky později popravena, nechtějí tvůrci nijak posuzovat.

To podtrhuje ve vztahu k celému představení i šéf divadla Petr Štědroň. „My se nechceme pouštět na tenký led nějakého odsuzování nebo hodnocení, spíše je to ilustrace jakýchsi situací doby,“ přibližuje Petr Štědroň.

Ten s dramaturgyní Viceníkovou a režisérem Mikuláškem už zinscenovali atmosféru šedesátých let a chystají se prý i na zpracování 80. let.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme