Divadlo pod Palmovkou uvádí inscenaci Mefisto v hlavní roli s Jiřím Langmajerem

Příběh jedné herecké kariéry na pozadí nástupu nacismu v předválečném Německu nazkoušel v Divadle pod Palmovkou slovenský režisér Emil Horváth. V dramatizaci slavného románu Mefisto spisovatele Klause Manna ztvární hlavní role Jiřího Langmajer a Klára Issová. Premiéru měla včera a také dnes večer. Nejbližší reprízy pak budou 16. a 21. října.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mefisto - J.Langmajer

Mefisto - J.Langmajer | Foto: Viktor Kronbauer

Mannův román vyvolal krátce po svém vydání v roce 1936 velký skandál. Vystupují v něm totiž skutečné veřejně činné postavy nacistického Německa.

Jednou z nich je právě hlavní postava románu - herec Henrik Höfgen, ve skutečnosti významný německý herec Gustaf Gründgens.

Přehrát

00:00 / 00:00

Inscenaci Mefisto v Divadle pod Palmovkou představila redaktorka Zuzana Filípková

Příběh člověka, který pro svou kariéru zaprodal vlastní duši, je podle režiséra Emila Horvátha velmi nadčasové téma:

„Je tam inspirace Klause Manna z vlastní rodiny. Gründgens, předobraz hlavní postavy v Mefistovi Höfgena, byl jeho švagr. Je to román jedné kariéry, jednoho provinčního herce, který v podstatě hraje celý život a přestává vnímat, kdy hraje upřímně a kdy neupřímně, dokáže pro kariéru udělat všechno.“

Jedním z důvodů, proč Emil Horváth nazkoušel inscenaci v Divadle pod Palmovkou, je herec Jiří Langmajer. Podle režiséra je tím pravým Mefistem právě on. Druhou hlavní roli, ženu zamilovanou do herce Höfgena, hraje Klára Issová.

„Je to žena na svojí dobu emancipovaná, sebevědomá, ale zkrátka rozhodla se pro tohoto muže. Chce s ním mít vztah, přes veškerou snahu to pořád nejde a nejde, takže nakonec to člověka stejně vyčerpá. Ať už je člověk sebevětší osobnost, nebo ne, tak prostě osobní krach v životě bolí,“ říká o své postavě Issová.

Nadčasový příběh

V příběhu provinčního herce se potkáte s řadou dalších charakterů, morálními a amorálními vlastnostmi postav. Režisér Horváth nechce ukázat primárně situaci, která byla v předválečném Německu, ale promlouvat k publiku velmi aktuálně.

V dalších rolích se objeví například Ondřej Kavan, Jan Teplý nebo Radek Valenta v roli jednoho komunistického herce.

„Já jsem vlastně na druhé straně politického a myšlenkového břehu, ale vlastně jsme na tom stejně. V rolích jsme docela mladí chlapi, kteří to ještě nemají úplně jasné, ale strašně rádi by něčemu věřili. Něčemu uvěří a oba dva na to dojedou,“ dodává Radek Valenta.

Slavný román a pozdější dramatizaci doplňuje i neméně slavný oscarový film Mefisto z roku 1981, kde brilantně ztvárnil hlavní roli herec Klaus Maria Brandauer.

Martin Hromádka, Zuzana Filípková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme