Divadlo Semafor uvádí komedii Čochtanův divotvorný hrnec. Režie se ujal Menzel

Divotvorný hrnec byl první americký muzikál, který se objevil nejen u nás, ale i v Evropě. Bylo to díky Voskovcovi s Werichem, kteří ho u nás uvedli v březnu 1948. Jiří Suchý tuto komedii nyní upravil pro Divadlo Semafor. Spolu s Jitkou Molavcovou v ní ztvární postavy Čochtana a Belindy. Čochtanův divotvorný hrnec režíruje Jiří Menzel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divadlo Semafor

Divadlo Semafor | Foto: Filip Jandourek

Americký muzikál Divotvorný hrnec se poprvé objevil na scéně Divadla V + W už v upravené podobě.

Jiří Voskovec s Janem Werichem změnili původní Finianovu duhu v Divotvorný hrnec, z irských emigrantů se stali čeští přistěhovalci a pohádkový skřítek Og se proměnil v jihočeského vodníka Čochtana. Autorsky k textu přistupoval i Jiří Suchý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Divadlo Semafor uvádí Čochtanův divotvorný hrnec. Na zkoušce natáčela Marina Feltlová

„Ten originál, jak se hrál v roce 1948, už by dneska zněl, zvlášť v Semaforu, dost podivně, poněvadž se to tam hemží družstevníky, odboráři. Tak jsem si říkal, že to musím udělat tak, aby to u našich diváků dneska obstálo,“ poznamenal Suchý.

Původní verze hry byla podle Jitky Molavcové neaktuální a místy zdlouhavá. Úprava Jiřího Suchého, který si v inscenaci zahraje vodníka Čochtana, textu prý jedině prospěla.

„Jiří Suchý měl nápad, vymyslel roli glosátorky, tu věnoval mně – glosátorka Belinda, a tato glosátorka zrychluje ten děj. Řekla bych, že je to povýšené a mohlo by to diváky zaujmout,“ poznamenala Molavcová.

S úpravami Jiřího Suchého je spokojen i režisér Jiří Menzel. „Já Wericha miluju, to je pro mě pánbůh. A mně se líbí, že pan Suchý to uměl velice hezky a elegantně přepsat. A odstupem doby mám pocit, že to, co si vymyslel pan Suchý, je ještě lepší a vtipnější,“ dodává režisér.

Premiéra Čochtanův divotvorný hrnec je dnes v Divadle Semafor od 19 hodin.

Marina Feltlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme