Divadlo v anglickém Liverpoolu uvede minioperu o Emilu Zátopkovi

Velmi netradiční světovou premiéru dnes večer hostí anglický Liverpool. V jednom z tamních divadel uvedou minioperu skladatelky Emily Howardové o nejslavnějším československém atletovi všech dob, Emilu Zátopkovi. Jde o jedno z dvaceti děl tohoto druhu, které se dostaly do oficiální části doprovodného kulturního programu londýnské olympiády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

...či Walker Art Gallery, která rovněž sídlí v přístavním městě Liverpool. | Foto: Jaroslav Beránek

Emil Zátopek běhával ve svých hvězdných letech pětikilometrovou trať nad 13 minut. Uznávaná liverpoolská skladatelka Emily Howardová se svou, jak sama říká ‚kapesní operu‘, pokusila symbolicky ‚smrsknout‘ na 12 minut.

Spolu s libretistkou Selmou Dimitrijevicovou si téma obdivuhodně nastudovaly, a vydaly se dokonce do České republiky. Tam se setkaly s přáteli legendárního běžce i s paní Danou Zátopkovou. Navštívily i velké soupeře českého atleta, jako třeba Brita, sira Christophera Chatawaye.

Přehrát

00:00 / 00:00

Minioperu o Zátopkovi představil v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj ČRo ve Velké Británii Jiří Hošek

Teprve 33letá Emily Howardová není jen velký hudební talent. Je také skvělou matematičkou a brilantně hraje šachy. Do netradiční práce na své operní prvotině se položila duší i tělem. Během psaní běhala každý den pět kilometrů, aby se prý lépe vžila do Zátopkových pocitů.

Roli štábního kapitána Emila Zátopka si s autentickým číslem 903 a lvíčkem na prsou vystřihne americký tenorista John McMunn. Děj vlastně rekapituluje dramatický olympijský závod na pět kilometrů před šedesáti lety.

Netradiční operu odvysílá tuto sobotu večer britská stanice BBC Radio 3. Společnost Second Movement Opera by představení ‚Zátopek‘ ráda přivezla také do Prahy. Chybí jen maličkost. Sehnat peníze.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme