Divadlo v Dlouhé nabídne divákům 407 gramů z Bohumila Hrabala

Ve sběrnu starého papíru se promění jeviště i hlediště Divadla v Dlouhé, kde má dnes premiéru inscenace 407 gramů z Bohumila Hrabala. Vychází z Hrabalovy povídky Baron Prášil a je doplněna o motivy, příběhy a postavy z dalších jeho povídek. Autorem dramatizace je Miroslav Hanuš, který se společně s Janem Bornou ujal také režie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Hanuš jako Hanťa v inscenaci 407 gramů z Bohumila Hrabala

Miroslav Hanuš jako Hanťa v inscenaci 407 gramů z Bohumila Hrabala | Zdroj: ČTK

Balíky papíru pokrývají jeviště i zadní část hlediště. Prostředkem sálu, těsně nad sedadly, vede můstek, po kterém je Hanťa energicky převáží z jednoho místa na druhé.

Za pět kilo papíru dostanete korunu nebo los. Za 407 gramů z Hrabala by vám vedoucí sběrny nedal ani 20 haléřů.

„Náš scénář váží přesně 407 gramů, a to nejsou jenom Perličky, to je na základě Barona Prášila, což je jedna z povídek. Jinak je to ale kompilát skutečně křížem krážem Hrabalem,“ vysvětluje autor dramatizace a zároveň představitel hlavní role Hanti Miroslav Hanuš.

„Z některé knihy je tam třeba jenom jedna replika, která se mi zdála tak krásná, že jsem ji chtěl někam umístit.“ Hanuš zároveň objasňuje, jak vznikl nezvyklý název inscenace:

Přehrát

00:00 / 00:00

Divadlo v Dlouhé připravilo inscenaci 407 gramů z Bohumila Hrabala. Zajímala se o ni Marina Feltlová.

„Říkali jsme si, kolik toho pan Hrabal mohl napsat na váhu. Když jsme si říkali, že třeba napsal 24 kilo kvalitní literatury, tak my z toho máme 407 gramů.“

S nápadem inscenovat Hrabala přišel režisér Jan Borna, který si chtěl vyzkoušet vyprávění na divadle.

„Láká mě to, co mezi lidmi dneska mizí, to vyprávěcí. Lidé si posílají SMSky, že by si někdo sednul, poslouchal toho druhého a vyprávění bylo pro vypravěče dobrodružstvím, to úplně zmizelo,“ vysvětluje Borna.

Cesta k dramatizaci Hrabalových povídek, jak líčí Miroslav Hanuš, nebyla vůbec jednoduchá.

„Pro Hrabala jsme se rozhodli třikrát, z toho dvakrát jsme to vzdali. Nejkrásnější na něm je forma vypravování. Jakmile se to začne dramatizovat, tak vzniknou banální scénky. Toho jsme se báli. Pak jsme se ale rozhodli udělat kompromis mezi divadelním a vyprávěcím, literárním tvarem,“ popisuje Hanuš.

Autorská inscenace 407 gramů z Bohumila Hrabala v Divadle v Dlouhé | Foto: ČTK

Vedoucího sběrny, vášnivého myslivce, ale také milovníka krásy hraje Miroslav Táborský. „Je to člověk, který tam má samozřejmě takové pozdní milostné touhy po mladé tramvajačce, ale zároveň je tam jakoby hořkost toho osudu, protože byl v minulém režimu někým úplně jiným,“ přibližuje Táborský svou postavu a pokračuje:

„A pak tam má ještě jeden takový rozměr, že sám se jako milovník umění věnuje i kreslení a má takový docela výrazný proslov o smyslu krásna v našem životě. Takže vlastně ukazuje ještě takovou jinou tvář.“

Některé z postav včetně Hati se vyskytují v různých Hrabalových povídkách a pokaždé jsou trochu jiné. A právě o jejich podobě vedli Hanuš s Bornou dlouhé debaty.

„To je to, co jsme vlastně rok připravovali, hledali, pořád jsme to měnili, dávali jsme pozor na to, aby to nebyly takový ty hrabalovský figurky – to strašně nemáme rádi. My vlastně máme strašně rozdílný pohled na spoustu věcí, ale z toho kompromisu, z toho hledání, vzniká ten tvar, který snad je pro diváky zajímavý,“ říká Jan Borna.

Premiéru inscenace 407 gramů z Hrabala uvádí Divadlo v Dlouhé dnes večer.

Miroslav Táborský hraje vedoucího sběrny v inscenaci pražského Divadla v Dlouhé 407 gramů z Bohumila Hrabala. | Foto: ČTK

Marina Feltlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme