Diváky Costanza e Fortezza obklopí krinolíny i paruky. Opera je zavede do baroka

Když se před 292 lety proměnil Jelení příkop pod Pražským hradem v obrovské divadelní jeviště a připravovala se korunovační opera s názvem Costanza e Fortezza, tedy o stálosti a síle, chtěl u toho být kde kdo. Uvádějí to alespoň členové souboru Musica Florea, kteří se rozhodli barokní dílo uvést znovu. Stane se tak ve Světcích u Tachova.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oko turistovo nelákají zdaleka jen bohaté barokní kostýmy porečských dam | Foto: Gregor Martin Papucsek

Skupina asi 80 umělců předvede, jak opera, která se hrála při korunovaci Karla VI. za českého krále, zněla i vypadala. Ve Světcích u Tachova kvůli tomu vznikla i věrná replika barokního divadla. Soubor Musica Florea navíc spojil síly s tanečníky a operními zpěváky.

„My se snažíme hrát za pomoci výrazových prostředků, které tehdy existovaly a byly třeba zapomenuty,“ popsal dirigent Marek Štryncl. O věrném zinscenování díla skladatele Johanna Josepha Fuxe uvažoval už jako student vysoké školy před 20 lety.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na zkoušce Costanza e Fortezza natáčela Michaela Vetešková

„V roce 1723 pražští občané do toho vkládali obrovské úsilí, protože se snažili ukázat, že i když se císařský dvůr přestěhoval do Vídně, tak Praha stále zůstává jakýmsi kulturním, uměleckým, možná i politickým centrem,“ popsal tehdejší kontext.

Podle Marka Štryncla napsal o díle pozoruhodnou a velice pochvalnou kritiku i tehdejší slavný flétnista a skladatel Joachim Quanz. Aby mohl pozorovat přípravy na místě, nechal se dokonce zaměstnat do orchestru.

„Víme, že Fux se stal jakýmsi učitelem národů v oblasti hudební, protože studoval, ať už přímo nebo nepřímo, obrovské množství skladatelů,“ přiblížil dirigent autora.

„Originálně toto dílo bylo provedeno v Jelením příkopě Pražského hradu, kde byl vystavěn honosný divadelní amfiteátr. Povídalo se o něm tehdy po celém světě, že šlo o velikou událost, a sjelo se sem obrovské množství hudebníků.“

Kostýmy a gesta

Dnešní herci, stejně jako jejich předchůdci, vystoupí ve složitých kostýmech – v krinolínách a parukách. Důležitá jsou pro dobové vzezření opery i gesta.

„Pokud to povím úplně škaredě a kolegové asi nebudou rádi, tak rozdíl je v tom, že jakoby všechno, co je přirozené, by se nemělo dát vidět,“ přiblížil režisér inscenace Tomáš Surý.

Obnovená inscenace barokní opery skladatele Johanna Josepha Fuxe z roku 1723 se ve Světcích u Tachova odehraje dnes a zítra.

Soubor Musica Florea do jízdárny přiveze i mobilní barokní divadlo. Má dřevěnou konstrukci a je vytvořeno podle dobových kreseb 17. až 18. století. Představení jsou součásti festivalu Devět týdnu baroka.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme