Do kin jde dokument o divadle Sklep. 'Sklepáctví' je způsob života, říká režisérka

Legendární divadlo Sklep slaví pětačtyřicátiny. K narozeninám si nadělilo dokumentární film, který je ode dneška k vidění v kinech. Shrnuje historii divadla od samých začátků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začíná čtyřdenní festival divadla Sklep ke 45. výročí jeho založení | Foto: Filip Jandourek

Film Tajemství Divadla Sklep aneb Manuál na záchranu světa zahrnuje slavné scénky a také výpovědi jednotlivých „sklepáků“, divadelního vědce, filozofa a psychologa.

Většina zásadních okamžiků z historie divadla Sklep je nafilmovaná nebo nafocená.

„Téměř všechno, co se kdy kde natočilo, je někde zarchivováno. Objevili jsme malinké filmy na 8 milimetrů super, které ve filmu také jsou,“ říká jedna z ikon divadla David Vávra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tajemství Divadla Sklep zkoumá stejnojmenný dokument. Natočila ho režisérka Olga Dabrowská a dnes jde do kin. Více Tomáš Pilát

Dokument natočila režisérka Olga Dabrowská. O Sklepě si nastudovala všechno, co mohla, a mluvila se všemi současnými i minulými žijícími členy divadla. A sklepáci jí při práci nechali možná nečekaně volnou ruku.

„Režijně jsme jí do toho určitě nezasahovali. Na filmu mě potěšilo, že se paní režisérka nesnažila prosadit za každou cenu moderní a neobvyklé režijní postupy a filmové atrakce, ale že se opravdu zajímala o divadlo Sklep a natočila o tom film,“ vysvětluje herec Milan Šteindler.

A co je vlastně to tajemství divadla Sklep podle režisérky Olgy Dabrowské?

„Je to vyšší láska, která přesahuje všechno. Někdo tomu sice nerozumí, ale oni to fakt žijí. Přes všechny srandičky a to, že to vypadá, že jim není nic svaté, nepatetizují, ale pod tím, že všechno shazují, je obrovská inspirativní síla pro každého,“ popisuje.

Dokument o divadle Sklep měl premiéru na nedávném festivalu Finále v Plzni. Dnes se dostává do českých kin.

Tomáš Pilát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme