Dürrenmattova hořká komedie Romulus Veliký má premiéru v Divadle ABC

Příběh císaře, kterého víc než jeho země zajímají slepice. Tak by se dala stručně shrnout divadelní hra Friedricha Dürrenmatta Romulus Veliký. Hořkou komedii v režii Ondřeje Zajíce dnes večer v premiéře uvede pražské Divadlo ABC, v hlavní roli s Alešem Procházkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V roli Romula se představí Aleš Procházka | Foto: Divadlo ABC

Příběh se sice odehrává v 5. století, ale podle dramaturgyně Věry Maškové má mnoho společného i s absurditou dnešního světa:

„Hra pojednává o tom, zda má člověk právo delegovat na sebe roli spasitele, který je autorem nějakého konceptu krásných, světlých zítřků a na základě konceptu je ochotný obětovat dnešek.“

Komedie Romulus Veliký patří k raným dílům švýcarského autora. Mistr absurdního divadla staví před diváky antihrdinu, světapána, který se ke svým vladařským povinnostem chová podivně a laxně.

V roli Romula se představí Aleš Procházka | Foto: Divadlo ABC

Místo aby řešil ohrožení vlasti cizími vojsky, stará se o svůj chov slepic. Přitom na něj doma číhá za každým závěsem nějaký vrah.

V dalších rolích se v inscenaci objeví například Martina Delišová, Nikol Kouklová, Zdeněk Dolanský, Viktor Dvořák, Petr Klimeš a Pavel Juřica.

Inscenací Romulus Veliký navazují Městská divadla pražská na tradici uvádění her Friedricha Dürrenmatta na svých jevištích.

Romulus Veliký patří k Dürrenmattovým raným dílům | Foto: Divadlo ABC

ČTK, Marek Blaho Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme