Festival 4+4 dny v pohybu láká i na pohybové divadlo z Indie

Humor ale i reflexi témat, která hýbou společností, nabízí festival současného umění 4+4 dny v pohybu. Vůbec poprvé ve své bezmála dvacetileté historii přiváží třeba pohybové divadlo z Indie. Láká i na rozsáhlou výstavu umístěnou v samém srdci Prahy a začíná právě dnes večer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z festivalu 4+4 dny v pohybu (ročník 2012) | Foto: 4+4 dny v pohybu

Hlavní centrum festivalu bude i letos v jinak nevyužívaných prostorách. Tentokrát v památkově chráněném paláci U Stýblů na pražském Václavském náměstí.

Právě tady v prvním patře, kde bývala diskotéka Alfa, bude nejen bar s kavárnou, ale především rozsáhlá výstava 40 výtvarníků, kteří se vyjadřují k tématu Problem is here!

Přehrát

00:00 / 00:00

O festivalu 4+4 dny natáčela redaktorka Eva Rajlichová

„Problémy jsou kolem nás. Jsou součástí našeho života. Hledali jsme umělecká díla, která nějakým způsobem problémy reflektují a překládají je do uměleckého jazyka. Můžou nám o nich ještě nějakým jiným způsobem vyprávět,“ vysvětluje kurátorka Denisa Václavová.

„Konkrétně můžu zmínit Miloše Vojtěchovského. Jeho dílo reaguje na kroky, které jsou slyšet, když jste v horních patrech nebo když si tiše stoupnete do pasáže. Miloš na základě tohoto připravil zvukovou instalaci,“ doplňuje Václavová.

Na přilehlé Václavské náměstí bude festival expandovat formou komentovaných procházek a debat. „Třeba Václav Hájek si našel téma prostituce a dějiny prostituce. Provede nás nejen Václavským náměstím, ale také ulicí Ve Smečkách,“ upřesňuje kurátorka.

Koprodukce s Novou scénou

Dalším dějištěm festivalu bude Divadlo Archa, odehrávat se tu bude spousta zajímavých divadelních inscenací a choreografií ze zahraničí. Vůbec poprvé v 18leté historii přehlídky 4+4 dny v pohybu vystoupí indický soubor.

„Indové Attakkalari Centre for Movement Arts mapovali filmem sedm měst, kde dělali taneční site-specific projekty a pozorovali lidi, jak reagují na tržištích. V představení je minimálně tradičního indického tance,“ popisuje ředitel festivalu Pavel Štorek.

„Tanečníci, kteří jsou v souboru, mají hrozný problém v rodinách a ve vztazích, protože pro partnery nebo rodiny je tanec stejný, jako by byli prostitutkami. Je to závažný problém v lidských vztazích,“ dodává Štorek.

Představí se i nové projekty tanečních souborů VerTeDance nebo 420people, kteří představí novou choreografii s názvem Mirage. „S Václavem Kunešem jsme se už před lety domluvili, že uděláme koprodukci. Je to koprodukce mezi námi, Novou scénou Národního divadla a 420people,“ uzavírá. Navštívit festival 4+4 dny v pohybu je možné až do 19 října.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme