Hanáková obhájí odvolání Černého trestním oznámením. TOP 09 stojí za ní

Ředitel Národního divadla Ondřej Černý byl údajně odvolaný kvůli tomu, že ho pro majetkové delikty vyšetřuje policie. Ministryně kultury chce podle Černého na tom postavit zítřejší oficiální obhajobu svého kroku, bývalý ředitel tento důvod odmítá. Za Hanákovou se postavilo její politické hnutí Starostové a nezávislí i strana TOP 09.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ondřej Černý byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Jak řekl Radiožurnálu šéf jejich poslaneckého klubu Petr Gazdík, pro okamžitý vyhazov měla šéfka rezortu jistě dost pádných důvodů včetně trestního oznámení na ředitele Černého. Její krok však nechce hodnotit dříve, než ho sama objasní.

„Stojím za svou ministryní a počkám si, jak ty věci vysvětlí veřejnosti. Pakliže by Alena Hanáková – a kterýkoli ministr – udělala chybu, musím si s ní osobně promluvit a budeme to řešit na předsednictvu Starostů a nezávislých,“ ujistil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důvody ministryně kultury za Starostové a nezávislí obhajoval v Ozvěnách dne předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík

Gazdík obhajuje kritizované vystoupení ministryně v České televizi – Hanáková údajně nemohla v pátek sdělit všechny důvody, protože s nimi mají co do činění orgány činné v trestním řízení:

„Paní ministryně trochu nešťastně v pátek podcenila televizní vystoupení a neřekla tam všechny důvody. Přes víkend jsem s ní komunikoval, ujasnil jsem si některé důvody, které měla, viděl jsem některé dokumenty a zdá se mi, že postupovala oprávněně a že důvody skutečně byly.“

Paní ministryně podle Gazdíka sdělila své výtky Ondřeji Černému už před třemi týdny.

Přestože ministerstvo kultury prostřednictvím své mluvčí opakovaně ujišťuje, že se snaží o stabilizaci a zklidnění situace v Národním divadle, zdá se, že náhlé odvolání Černého žádný klid nepřineslo.

Zbývající členové vedení dokonce chtějí, aby premiér Petr Nečas kvůli tomu odvolal ministryni kultury.

Ministryně kultury Alena Hanáková | Foto: Filip Jandourek

Ondřej Černý připouští, že ministryně kultury má na své rozhodnutí formálně právo. Pochybuje však o politické slušnosti.

„V tuto chvíli stát a politici mají právo na mnoho věcí. Jde o to, kde je položený ten práh bolestivosti, co ještě my – občanská společnost – připustíme, aby oni provedli, a co ne. Neříkám, že postupoval nezákonně, to nikdo neřekl a říkat nebude. Jenom tvrdíme, že boj o Národní divadlo je bojem o elementární principy slušnosti. Ta situace je velmi vážná,“ uvedl ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Oficiální důvody svého odvolání, tedy špatné nastavení řídících procesů, považuje odvolaný ředitel za zástupné. Ubezpečil, že trestní oznámení je zcela nesmyslné.

Soubory Národního divadla budou kvůli odvolání Černého možná stávkovat

Číst článek

Zároveň ujistil, že vedení Národního divadla je velmi sehraný tým, který je schopen garantovat běžný provoz instituce.

„O tom jsem přesvědčen a také všichni jsou připraveni ho garantovat. Samozřejmě nemůžete nikdy vyloučit v citlivé umělecké instituci nějaké pohyby, které by mohly provoz narušit právě s ohledem na tento stav. Jiná otázka je, že ředitel je právě tím velmi důležitým rozhodovacím elementem a hlavně komunikátorem mezi jednotlivými soubory, mezi zájmy, mediátorem diskuse uvnitř Národního divadla. Obávám se, že to pan náměstek Sankot úplně nebude,“ zmínil.

Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme