Herci z divadelního spolku Činoherák Ústí přejdou do příspěvkové organizace města

Soubor divadelního spolku Činoherák Ústí přejde od 1. července do příspěvkové organizace města. Radní jí zároveň přidělili přes šest milionu korun. Dotaci dnes schválili i zastupitelé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Střekov se spolek Činoherák Ústí vrací hrou Kopanec podle skutečné brutální vraždy mladíka v Německu

Na Střekov se spolek Činoherák Ústí vrací hrou Kopanec podle skutečné brutální vraždy mladíka v Německu | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Podle náměstka primátorky Jiřího Madara z Ústeckého fóra občanů to byla jediná cesta, jak Činoherák v Ústí nad Labem zachránit.

„Převedli jsme 6 milionů 345 tisíc korun příspěvkové organizaci, aby herci hned měli peníze a mohli studovat tři až čtyři premiéry už pod naší příspěvkovou organizací,“ vysvětlil.

„Došlo k jakémusi konsenzu, který není úplně ideální, ale je to jediné řešení, jak zachránit činohru v Ústí,“ dodal.

Podle Madara byla mezi zastupiteli neprůchodná přímá dostace spolku. Pro fungování příspěvkové organizace je větší podpora.

Spolek zatím bude v budově na Střekově dál hrát dosavadní inscenace, ke kterým má i autorská práva. Do budoucna by měla vzniknout veřejnoprávní kulturní instituce.

Kauza kolem souboru začala už loni. Tehdejší obecně prospěšná společnost Činoherní divadlo města Ústí nad Labem se tehdy nedohodla s bývalým vedením města na financování. Soubor pak založil spolek Činoherák Ústí. Z počátku fungoval díky darům a veřejné sbírce. Na konci roku mu noví zastupitelé poslali milionovou dotaci.

Příspěvková organizace města od spolku celé první pololetí nakupovala představení, každé za 71 000 korun. Nákupem představení se na základě podnětu zabývá antimonopolní úřad.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme