Hořká komedie Srnky rozesmává diváky i herce Malého divadla v Liberci

Dirigent, který skončil kariéru kvůli tomu, že přišel při autonehodě o oční víčka a ta umělá mu hlasitě klapají, a další outsideři s kuriózními osudy jsou hlavními hrdiny hořké komedie Tomáše Svobody Srnky. Autor ji věnoval Václavu Klimentu Klicperovi a Rolandu Schimmelpfennigovi. Inscenaci uvádí Malé divadlo v Liberci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Inscenace Srnky uvádí Malé divadlo v Liberci | Zdroj: ČTK

Na jevišti jsou nejen srnky v podání půvabných hereček Malého divadla, ale i další postavy, jako je nepříliš úspěšný dirigent, úředník finančního úřadu, mykolog nebo nezaměstnaný vynálezce.

Herci nejenom že ztvárňují své postavy, ale jsou zároveň i vypravěči, jejichž monology se prolínají. Divák se díky tomu bez nákladné scénografie dostane třeba na dálnici do Liberce nebo na výjimečný koncert do Prahy. Hru napsal a zrežíroval Tomáš Svoboda:

Přehrát

00:00 / 00:00

Inscenaci Srnky Malého divadla v Liberci představila redaktorka Ivana Bernáthová

„Hra vznikla před sedmi lety, přihlásil jsem to do soutěže dramatických textů Alfréda Radoka, kde to nějakým zázrakem dostalo třetí místo a cenu Českého rozhlasu. Pak z toho vznikla rozhlasová hra, inscenace v kladenském divadle a Krakově a teď tady."

Hra vyžaduje bravurní herce a ty režisér v Liberci, jak sám říká, našel. A dal šanci i nehercům. Třeba ředitelce Divadla F. X. Šaldy Jarmile Levko:

„Já se snažím, takže pan řežisér na mě nekřičel a nezvyšoval hlas. Na druhou stranu musím říct, že ta moje role má dvě slova. Zatím jsem je nezapomněla, není tam co zkazit,“ myslí si Levko.

Ta není jedinou neherečkou v inscenaci. „Já strašně rád zneužívám jiných profesí, než jsou herci k tomu, aby se objevovali na jevišti. Závěrečnou postavu, která všechno vyřeší, hraje naše kolegyně Eliška, která pracuje v marketingu,“ dodává Svoboda.

Inscenaci Srnky uvádí Malé divadlo v Liberci | Foto: ČTK

Samotnou generální zkouškou hořké komedie Srnky se diváci prosmáli. Michal Maléř, který hrál dirigenta Petra, který neustálým klapáním umělých víček přišel o práci, měl problémy zůstat během hry vážný:

„Pan režisér měl se mnou problém, že jsem se smál jeho vtipům. Moje připomínka byla, že nejsem divák, ale herec.“

Příběh je hodně bláznivý, pohádka pro hodně odvážné dospělé diváky, poznamenává představitelka úřednice Blanky a také jedna ze srnek Jana Hejret Vojtková: "Kdo se chce přijít pobavit, ať směle přijde, protože v této hře není nic nemožné."

Herci si hru mimořádně užívají.

režisér Tomáš Svoboda | Foto: Tomáš Vodňanský

„Pokoušeli jsme se zkoušet pozitivní dobrou náladou, a když něco nešlo, tak jsme to zkoušeli a hledali tak dlouho, dokud jsme s tím nebyli spokojeni. Některé věci jsme dokonce měnili včera a předevčírem,“ říká Martin Polách, který hraje jednoho ze zamindrákovaných zoufalců, mykologa Patrika.

Někomu přišel příběh čtyř outsiderů s kuriózními osudy jako jeden velký Absurdistán. „Mně to přijde jako realistická komedie,“ komentuje herec Václav Helšus.

Premiéru hořké komedie Tomáše Svobody Srnky uvede Malé divadlo v Liberci dnes od 19 hodin.

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme