Hra Kukura kritizuje komercionalizaci kultury

Současný slovenský režisér Martin Čičvák napsal hru Kukura a do hlavní role obsadil právě Juraje Kukuru, se kterým spolupracuje v bratislavském divadle Aréna. V květnu tohoto roku měla hra premiéru na Slovensku v režii Rastislava Balleka. Nyní ji sám autor režíruje v pražském Činoherním klubu. Inscenace o herci a jeho režisérovi nahlíží na stav současné kultury.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Juraj Kukura ve hře Kukura | Foto: Činoherní klub

Tento pohled není právě lichotivý. Martin Čičvák naráží na komercionalizaci herectví a kultury v naší společnosti a nastiňuje protiklad kvalitní divadelní tvorby a televizních seriálů, kterým často dávají herci z finančních důvodů přednost.

Námět hry Čičváka napadl, když ve slovenském Národním divadle obsazoval Fausta a herec, který měl hrát Mefistofela, souhlasil pouze pod podmínkou, že bude přesunuto datum premiéry, protože už má jiné závazky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Zuzana Filípková představuje hru Kukura


„Člověk by si myslel anebo byl naivně přesvědčen, že na takovou roli herec čeká celý život, ale kvůli nějakému televiznímu seriálu mi poví, že ano, ale pokud bude premiéra dříve. Tak to ve mně iniciovalo to, že jsem začal psát,“ vysvětluje autor a režisér.

V inscenaci se v hlavní roli objeví Juraj Kukura, který hraje stejnojmenného principála divadla. Další postavou je režisér, kterému autor nechal své vlastní jméno – Čičváka hrají v alternaci Jan Hájek a Matěj Dadák. Herečku nazývanou jednoduše Ona ztvárnila Veronika Žilková.

„Principál a režisér čekají na příchod herečky, která jim má říct, zda v připravované inscenaci vezme, nebo nevezme hlavní roli. Během čekání dojde k jistému rozhovoru a jistým způsobem k obratu v myšlení režiséra,“ přibližuje Čičvák děj.

Hra Kukura je Čičvákovou doktorandskou prací o stavu kultury. I přestože zatím nebyla oceněna v žádné divadelní soutěži, podle Juraje Kukury je velmi dobře napsaná:

„Dává otázky, kontroverze, provokuje – naplňuje všechno, co původní divadelní hra musí mít.“

Hra Kukura připomíná dramatiku Thomase Bernharda. S ní se Martin Čičvák seznámil při inscenování Immanuela Kanta v Národním divadle Brno. Za tuto inscenaci získal Cenu Alfréda Radoka talent roku v roce 1999.

Podobně jako Bernhard nadepsal jeden svůj text Minetti – Portrét umělce jako starého muže, inspiroval se Martin Čičvák osobností Juraje Kukury. Přesto nejde primárně o autobiografické rysy osobností.

Postavy zde zastupují určité typy lidí a jak říká herec Jan Hájek, i publikum bude s řadou témat nemilosrdně konfrontované:

„Nejsme zas až tak schovaní za nějakou postavu, kterou bychom jim zahráli, ale i obecenstvo bude muset přemýšlet o tom, jak nekultivovanou máme společnost, která chodí do divadla, a my to pro ně právě potom organizujeme, do jaké míry bude nekultivované publikum, které bude chtít herectví odpoledních seriálů i na jevištích.“

Hru Kukura, která měla světovou premiéru na jaře v bratislavském divadle Aréna, teď nově uvádí Činoherní klub v Praze. První premiéra se odehrála v pátek a druhá herce čeká ve čtvrtek 10. listopadu.

Zuzana Filípková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme