Hvězdou Letních shakespearovských slavností na Pražském hradě je Milan Šteindler

Nejvyšší purkrabství Pražského hradu se promění na mořské pobřeží. Stane se dějištěm premiéry divadelní hry Večer tříkrálový, ve které se představí také Milan Šteindler. Jde už o 19. projekt v historii Letních shakespearovských slavností. Ty se snaží každý rok přiblížit geniálního alžbětinského dramatika nejširšímu publiku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Šteindler | Foto: Adam Kebrt | Zdroj: Český rozhlas

Milan Šteindler hraje Tobiáše Říhala, tedy postavu, která ráda manipuluje s lidmi a ne vždy mluví pravdu.

„Role, kterou hraju, pan Tobiáš Říhal, je především alkoholik, ale svým způsobem i bonviván a maličko zlomyslný hajzlík, protože to považuje za dobrou zábavu. I když pak nastane chvíle, kdy si uvědomí, že už to přehnali a ty žerty jsou už moc, tak pak trochu couvá,“ popisuje herec Šteindler.

Na scéně připomínající loď stojí klavír s akváriem. Vytvořit iluzi mořského pobřeží je na Pražském hradě obtížné, stejně tak jako naplánovat výstupy herců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Šteindler se představí v divadelní hře Večer tříkrálový. Jde už o 19. projekt v historii Letních shakespearovských slavností

„Zkouší se tady obtížně, protože prostorové možnosti jsou tady velmi obtížné. Herci mají kupříkladu možnost nastupovat ze šaten jenom jedním směrem, to je zleva, a to by divákům bylo divné, kdyby všichni chodili zleva," říká režisérka představení Jana Kališová.

„Takže je největším uměním dostat herce na scénu nějakým nenápadným způsobem alespoň z poloviny tak, aby chodili zprava, čili to obíhají Zlatou uličkou a snažíme se, aby tento hendikep nebyl vidět,“ dodává.

Komedie plná omylů, záměn a mystifikací nabízí prostor improvizacím a humoru. Pro Milana Šteindlera je to příležitost, jak uplatnit své zkušenosti z domovského divadla Sklep.

Především kombinace humorných a tragických tónů pak přitahuje režisérku Večera tříkrálového Janu Kališovou.

„Taková ta směs bujarého veselí, nesmyslných hrátek, zároveň existenciální úzkosti z života, to téma, které tam nese šašek Feste, i to, jak těžké je najít blízkou duši. Potom je to ještě také poezie, která je ve verších Shakespeara vždycky, ale tady mi přijde obzvlášť sladká,“ vysvětluje Kališová.

Na Letní shakespearovské slavnosti si diváci mohou zajít v Brně, Ostravě nebo Bratislavě. Poslední představení je na Pražském hradě čeká 3. září.

Radek Kříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme