Iniciativa Zachraňte kulturu upozorňuje na nedostatek financí pro živé umění

Ministryně kultury Alena Hanáková našla v rozpočtu zhruba 40 milionů korun navíc na dotace takzvané živé kultury. Podle zástupců kulturních institucí je tato částka likvidační a zamezí profesionálnímu vykonávání kulturních aktivit mnoha subjektů. Proto se iniciativa Zachraňte kulturu 2013 dnes rozhodla demonstrovat před ministerstvem kultury proti škrtům v tomto resortu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto.

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Ministryně kultury Radiožurnálu řekla, že pro zajištění letošních financí na živé umění udělala, co bylo v jejích silách.

„Všechna ministerstva, která vyjednávala rozpočet pro nový rok, nemohla vyjednat více peněz, protože v rámci všech ministerstev nastaly úspory, které se objevily všude. Je mi to velmi líto, ale tak to je,“ říká Alena Hanáková pro pořad Dvacet minut Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O demonstraci proti škrtům v rezortu ministerstva kultury mluvil v Ozvěnách dne Radiožurnálu mluvčí iniciativy Zachraňte kulturu 2013 Jan Bělíček.

„Po jednání s některými předsedy grantových komisí jsme usoudili, že není možné a nebude možné posilovat živé umění v průběhu celého roku. V této chvíli je potřeba, aby se co nejvíce posílilo hned na začátku roku. Udělali jsme pro to všechno,“ dodává.

Ani poté, co ministryně našla v rozpočtu zhruba 40 milionů na živou kulturu, nechtěla iniciativa Zachraňte kulturu 2013 rušit dnešní demonstraci.

„My jsme odkazovali na ideální stav, to je částka, kterou ministerstvo přidělilo živé kultuře v roce 2008 (600 milionů korun). Chceme s ministerstvem kultury komunikovat a společně najít cestu, jak nejlépe zlepšit financování kultury,“ říká mluvčí iniciativy Jan Bělíček.

Lidé z iniciativy oceňují snahu ministryně Hanákové, ale podle nich je částka 40 milionů likvidační.

„Ta částka zamezí profesionálnímu vykonávání kulturních aktivit mnoha subjektům. 40 milionů rozhodně není dostatečná částka,“ je přesvědčen Bělíček.

Projekty takzvané živé kultury zahrnují nezávislá divadelní a taneční představení, výstavy výtvarného umění, koncerty a festivaly, vydávání kulturních časopisů, autorská čtení nebo literární festivaly. Peníze na tyto projekty jsou rozdělovány v otevřených grantových soutěžích pomocí odborných grémií.

Podle něj existují dvě řešení: buď se sníží přidělená částka všem kulturním subjektům anebo se vybere několik takzvaně vybraných subjektů, které budou podporovány přibližně ve stejné výši jako minulý rok. „To by ale totálně narušilo diverzitu, která v živé kultuře je,“ doplňuje Bělíček.

Iniciativa Zachraňte kulturu 2013 chce pro letošní rok dosáhnout několika cílů.

„Chceme se navrátit k částce z minulého roku, která sice byla kritická, bylo to asi 280 milionů, přesto ale umožnila alespoň nějaké fungování mnoha kulturních subjektů. Dále bychom chtěli poukázat na nekoncepčnost celého financování živé kultury. Požadujeme transparentní a srozumitelný rozpočet, z něhož bude jasné, kolik prostředků na kterou oblast jde. Zároveň bychom chtěli dosáhnout nějaké záruky toho, že se každý rok nebude tato situace opakovat znovu a znovu,“ přeje si Bělíček.

Demonstrace se chystá ve chvíli, kdy sílí spekulace, že by ministryně mohla být ze svého postu odvolaná. Alena Hanáková ale ve Dvaceti minutách Radiožurnálu řekla, že se výměna nechystá.

“S Petrem Gazdíkem jsem o tom mluvila a říkal, že on sám ani vedení Starostů k tomuto kroku nemíní přistoupit a neuvažují o něm,“ řekla Hanáková.

Dementovala tak informace z Mladé fronty Dnes, která spekuluje o tom, že by měla být vyměněna bývalým ředitelem České televize Ivem Mathém.

Celý rozhovor s Alenou Hanákovou si můžete poslechnout dnes v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu, pět minut po 17. hodině.

Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme