Inscenace Odsun!!! se pokouší odhalit bílá místa v naší historické paměti

Ostravští divadelníci vyrazili před časem do terénu a přímo v Sudetech hledali inspiraci pro svou novou hru. Jak její název "Odsun!!!" napovídá, mapuje hlavně dramatické události po druhé světové válce a také jejich následky. Hru pro Národní divadlo moravskoslezské napsali Dagmar Radová, Marek Pivovar a režisér Ivan Buraj.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ze zkoušky inscenace Odsun!!! | Zdroj: ČTK

Drama Odsun!!! nesleduje pouze historické události po konci 2. světové války. Ukazuje také, jak jednoduše můžeme v životě odsunout to, co je nám zrovna nepohodlné – například partnera, stárnoucí rodiče nebo i celé vesnice kvůli plánované těžbě.

Hra má celkem tři dějové i časové roviny, přičemž každou z nich ztvárnil jeden z autorů. Podle Ivana Buraje ale dohromady tvoří kompaktní celek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ostravští divadelníci připravili inscenaci Odsun!!!, která má dnes premiéru. Zajímala se o ni redaktorka Kateřina Daňková

„První dvě spojuje motiv jednoho domu v Sudetech; jsou to dvě časové vrstvy. První se odehrává od roku 1938 až do odsunu Němců v roce 1945 a druhá časová vrstva zobrazuje osudy už české rodiny, která tam žije v naší současnosti,“ přibližuje Buraj.

Třetí vrstvu pak tvoří jednání vesnické rady, která těsně po skončení války rozhoduje o tom, jak naloží s německými sousedy. Zasedání vychází ze skutečných dokumentů a divák ho sleduje ze záznamu na velkém projekčním plátně.

„Nám šlo o to, aby se všechna témata, která se tady otevřou, potom zhodnotila v té české rodině, kde všechny ty motivy a témata nabydou jakoby té plné šířky,“ dodává spoluautorka hry Dagmar Radová.

A stejným způsobem naplňuje Odsun!!! i celou divadelní trilogii, která se pokouší odhalit bílá místa v naší historické paměti.

Ze zkoušky inscenace Odsun!!! | Foto: ČTK

Kateřina Daňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme