Jan Burian: Je divné, že ministr ve vládě odborníků nedá na názor odborníků

Ministr kultury Jiří Balvín dopoledne odvolal ředitele Národního divadla Jana Buriana. Právě dnes se měl oficiálně ujmout funkce. Stalo se to na dopolední schůzce, na které ho chtěl Burian seznámit s hospodařením divadla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Burian | Zdroj: ČTK

Jaké vám mu ministr kultury sdělil důvody pro vaše odvolání?

Pan ministr mi oznámil, že hodlá na ředitele Národní galerie a Národního divadla vypsat veřejné výběrové řízení.

Čekal jste takový krok? Bylo to pro vás překvapení?

Přehrát

00:00 / 00:00

Ke svému odvolání z funkce ředitele Národního divadla se vyjádřil Jan Burian

V žádném případě jsem takový krok nečekal, protože, jak možná víte, já jsem prošel poměrně náročným výběrovým řízením, které trvalo více než půl roku. Po kritice ministerstva kultury, že zasahuje politickými vlivy do Národního divadla, paní ministryně byla víceméně donucena jmenovat komisi nezávislých odborníků, kde byli dva bývalí ministři kultury, dva úspěšní ředitelé divadel, rektor Akademie múzických umění, kteří oslovovali různé lidi. Oslovili mě, dohodli jsme se, čili já jsem bral svůj mandát jako velmi silný. Navíc to výběrové řízení proběhlo podle všech evropských standardů, takže jsem samozřejmě něco takového čekat nemohl.

Co si o tom všem myslíte?

Moc tomu nerozumím a nechci o tom spekulovat. Je mi divné, že pan ministr, který je ve vládě odborníků, nedá na názor odborníků, kteří jsou respektovaní širokou divadelní veřejností.

Ministr kultury Balvín nečekaně odvolal ředitele Národního divadla Buriana

Číst článek

Kdo tedy teď vede Národní divadlo?

To je otázka pro pana ministra, nikoli pro mě. O tom já nerozhoduji.

Jak probíhalo vaše jmenování?

Proces mého jmenování trval více než rok a já jsem velmi trval na tom při jednání s bývalou ministryní kultury, aby proběhlo řádné, standardní, evropské výběrové řízení, které vždycky v civilizovaných zemích probíhá tak, že nezávislá skupina odborníků aktivně vyhledává kandidáty s dostatečnou zkušeností, řekněme, a s dostatečnou kvalifikací.

Jiří Balvín říká, že chce pro takový post otevřené výběrové řízení. To vaše takové nebylo?

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Burian byl hostem poledních Ozvěn dne Radiožurnálu

Standardní postup při hledání špičkových manažerů je takový, že se hledá člověk, který má s touto prací zkušenosti. A ta komise byla složená tak, že všechny lidi, kteří nějaké divadlo nebo podobnou instituci v minulosti řídili, znali a probírali různá jména. To se musíte zeptat jich. Já jenom vím, že když se hledá ředitel do Berlínské filharmonie, tak se nepíše na nástěnku, kdo má čas a je zrovna v práci, ať se přihlásí a za měsíc tam nastoupí. A výběrová řízení vůbec na ředitele divadel v České republice trpí tím, že vždycky probíhají hekticky, rychle, s nejasnými parametry a bez jakékoli diskuse. To se tentokrát výjimečně nestalo. Pan ministr samozřejmě v této chvíli má moc si myslet něco jiného a má na to právo.

Naznačil vám Jiří Balvín, že vy osobně byste nemusel mít podle něj na to, abyste řídil první divadelní scénu v zemi?

Ne, nenaznačil. On říkal, že si mé práce váží, a myslím si, že to ale je úplně špatně, a já s tím nesouhlasím a také jsem mu to řekl: spojuje s kauzou Národní galerie. Tam nějaké výběrové řízení bylo v roce 2010 a skončilo, zatímco moje výběrové řízení proběhlo před půl rokem a já jsem dostal od řádně jmenované ministryně, která v té chvíli měla řádný mandát, v únoru jmenování. Připravil jsem zprávu o stavu Národního divadla pro ministerstvo kultury, se kterou pana ministra ani nikdo neseznámil a kde jsou i poměrně vážné skutečnosti k řešení.

Nutné řešení, tedy nesnesou odkladu podle vás?

Myslím si, že nesnesou odkladu. Tam je například vážný problém, který se týká celého systému odměňování v Národním divadle, kde je – když to řeknu hodně jemně – porušovaná legislativa České republiky a to prostřednictvím kolektivní smlouvy, podepsané některými odborovými předáky. Myslím si, že to může být jeden z těch důvodů, proč na pana ministra odboráři, nikoli odborníci, a to ještě jenom někteří – předpokládám, že ze Státní opery – tlačí, aby mne z funkce odvolal. Což se dneska stalo.

Národní divadlo si zaslouží, aby ředitel byl vybrán z otevřeného výběrového řízení, říká Jiří Balvín

Číst článek

Šel byste do nového konkurzu?

Já jsem poslední rok absolvoval půl roku konkurzu a půl roku přípravy na řízení Národního divadla, odešel jsem z výborné práce z milovaného plzeňského divadla, kde je rozestavěná nová divadelní budova, což si myslím se podařilo od revoluce dosáhnout jenom dvěma divadelním ředitelům. Musím říct, že v této chvíli do toho v žádném případě nemám chuť, protože nevím, proč bych se měl nechat zkoušet při své praxi, vzdělání a znalostech znovu.

Michaela Vetešková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme