Jů a Hele slaví narozeniny, je jim 32 let

Jeden žlutý a tlustý, druhý štíhlý a zelený. Plyšové postavičky Jů a Hele ze Studia Kamarád, které prostřednictvím televize provázejí několik generací dětí nedělním dopolednem, slaví 32. narozeniny. Poprvé se Jůheláci na obrazovkách objevili v roce 1980, koncem osmdesátých let se na čas z obrazovky vytratili, po listopadu 1989 se opět vrátili a po osmi letech zase zmizeli. Od roku 2011 se v obnoveném Studiu Kamarád Ota Jirák jako Hele a Jiří Lábus jako Jů zase vrátili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Lábus a Ota Jirák s postavičkami Jů a Hele | Foto: Šárka Ševčíková

Vznik plyšových postaviček Jů a Hele byl inspirován světově proslulými pořady The Muppet Show a Sezamová ulice. Jejich autorem je kreslíř a výtvarník Stanislav Holý.

Na začátku 80. let bylo vystupování Jůheláků velkou raritou. Obrovským plusem dvojice bylo to, že si při svém moderování skrze obrazovku s dětmi povídali.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jů a Hele slaví 32 let. Populární postavy připomněla redaktorka Alžběta Havlová

Díky tomu začaly chodit do televize záplavy dopisů, a to dokonce i od dospělých, protože takových odlehčených pořadů bylo v hlubokém totalitě málo.

Na Studio Kamarád se dívali dokonce i chlapi v hospodě. Lidé psali třeba toto: „To je skandál, nebudou nám přece říkat, co máme dělat, a ještě k tomu je jeden chlupatej a zelenej a druhej žlutej a taky chlupatej!"

O tom, kdo jména Jů a Hele vlastně vymyslel, koluje legenda. Zná ji Ota Jirák. „Říká se, že když ty panáky přinesli hotové a loutkaři je uviděli, tak řekli: júú, hele. A už jim to prý zůstalo. Možná že je to jen legenda, ale je to hezké.“

Úspěch tehdejšího Studia Kamarád, za kterým stál dramaturg Jiří Chalupa, byl veliký a trval několik let. Společnost dělali Jůhelákům i další oblíbenci Muf, samolibý Hary Šoumen, Šamšula nebo všetečná Tryskomyš.

Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme