Jů a Hele slaví narozeniny, je jim 32 let

Jeden žlutý a tlustý, druhý štíhlý a zelený. Plyšové postavičky Jů a Hele ze Studia Kamarád, které prostřednictvím televize provázejí několik generací dětí nedělním dopolednem, slaví 32. narozeniny. Poprvé se Jůheláci na obrazovkách objevili v roce 1980, koncem osmdesátých let se na čas z obrazovky vytratili, po listopadu 1989 se opět vrátili a po osmi letech zase zmizeli. Od roku 2011 se v obnoveném Studiu Kamarád Ota Jirák jako Hele a Jiří Lábus jako Jů zase vrátili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Lábus a Ota Jirák s postavičkami Jů a Hele | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Vznik plyšových postaviček Jů a Hele byl inspirován světově proslulými pořady The Muppet Show a Sezamová ulice. Jejich autorem je kreslíř a výtvarník Stanislav Holý.

Na začátku 80. let bylo vystupování Jůheláků velkou raritou. Obrovským plusem dvojice bylo to, že si při svém moderování skrze obrazovku s dětmi povídali.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jů a Hele slaví 32 let. Populární postavy připomněla redaktorka Alžběta Havlová

Díky tomu začaly chodit do televize záplavy dopisů, a to dokonce i od dospělých, protože takových odlehčených pořadů bylo v hlubokém totalitě málo.

Na Studio Kamarád se dívali dokonce i chlapi v hospodě. Lidé psali třeba toto: „To je skandál, nebudou nám přece říkat, co máme dělat, a ještě k tomu je jeden chlupatej a zelenej a druhej žlutej a taky chlupatej!"

O tom, kdo jména Jů a Hele vlastně vymyslel, koluje legenda. Zná ji Ota Jirák. „Říká se, že když ty panáky přinesli hotové a loutkaři je uviděli, tak řekli: júú, hele. A už jim to prý zůstalo. Možná že je to jen legenda, ale je to hezké.“

Úspěch tehdejšího Studia Kamarád, za kterým stál dramaturg Jiří Chalupa, byl veliký a trval několik let. Společnost dělali Jůhelákům i další oblíbenci Muf, samolibý Hary Šoumen, Šamšula nebo všetečná Tryskomyš.

Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme