Juraj Kukura jako zavražděný otec Karamazov obživne na scéně Činoherního klubu

I peklo má své stinné stránky. Tak zní podtitul nové inscenace Bratrů Karamazových, kterou uvádí pražský Činoherní klub. Režisér Martin Čičvák využil dramatizace Evalda Schorma. V ní starý Karamazov vstane z mrtvých, aby zjistil, který ze synů ho zavraždil. Ústřední postavu ztvární Juraj Kukura. Na scéně tak bude znít čeština spolu se slovenštinou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Režisér Martin Čičvák (vlevo) na tiskové konferenci k premiéře hry Bratři Karamazovi. Zprava jsou herci Martin Finger a Honza Hájek | Zdroj: ČTK

Pro režiséra Martina Čičváka je Juraj Kukura ideálním představitelem otce Karamazova a bez jeho účasti si inscenaci nedokáže představit.

„Bez něj by to vůbec nebylo možné udělat. On pro mě vyplňuje všechny mezery, které ta Dostojevského postava má. To on je starý Karamazov,“ říká režisér.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nastudování Bratrů Karamazových v pražském Činoherním klubu natáčela redaktorka Marina Feltlová

„Obrovská osobnost, kterou ti chlapci tak intenzivně potřebují. V té své obrovské svobodě, v labužnictví života, v tom, jak svobodně a odevzdaně žije v hříchu. Což je záviděníhodné - nemít v sobě žádné hranice a morálku mít uzpůsobenou tomu, jak ji člověk chce vnímat; ne doutnat, ale hořet životem.“

Vedle Juraje Kukury doplní stálé členy souboru i další hosté. Například Michal Čapka z ostravské Arény. Ten ztvární postavu zbožného Aljoši, který je ztělesněním dobra, lásky a porozumění, ale i on bojuje se svými běsy.

„On by určitě chtěl být takový, taky neustále říká: ‘Kluci já jsem taky Karamazov, já to v sobě mám taky, akorát s tím bojuju tím způsobem, že jsem odešel do kláštera a přijal jsem Boha‘. Ale všichni ti běsi si myslím, že jsou, když ne potlačovaní, tak tedy Aljoša se rozhodně nejvíc snaží s nimi nějak pracovat a nějak je kočírovat. A naráží na spoustu věcí, které mu to hatí,“ přibližuje Čapka svou postavu.

Režisér Martin Čičvák přenesl děj do současných reálií. Dostojevského román je podle něho dnes aktuálnější než kdy dřív. V inscenaci diváci dále uvidí slovenskou herečku Natálii Puklušovou, Martina Fingera, Jana Hájka, Matěje Dadáka a další. Premiéra je dnes večer.

Marina Feltlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme