Kakadu, nová hra Dejvického divadla, nabízí pohled na svět očima autistů

Jak vnímají svět autisté? A mohou třeba navázat normální partnerský vztah? Odpovědi na tyto otázky hledá autorské představení Kakadu režiséra Jiřího Havelky a dramaturga Karla Františka Tománka. Premiéra je dnes večer v Dejvickém divadle v Praze. V hlavní roli autistické dívky Wendy se představí Simona Babčáková.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herečky Jana Holcová (vlevo) a Simona Babčáková při generálce hry Kakadu v pražském Dejvickém divadle | Zdroj: ČTK

Podle režiséra Jiřího Havelky nezaujal autory nějaký konkrétní osud, ale otázka, co se vlastně děje v hlavě autisty.

„Prostě domyslet, co to je za fascinaci, co je to za jiné skládání reality, to mě hodně zajímalo. A jestli se divadlo může použít jako takový jiný komunikační kódovací jazyk mezi námi a autisty – jak si vlastně nerozumíme, máme trochu jiné abecedy,“ říká režisér Jiří Havelka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na generálce hry Kakadu natáčela redaktorka Marina Feltlová

Na inscenaci se, jak je jeho zvykem, připravoval velmi důkladně. Navštěvoval terapie s autistickými dětmi, konzultoval s odborníky a četl knihy psané takzvanými vysokofunkčními autisty – třeba Temple Grandinovou, Donnou Williamsovou, ale i dalšími.

„Těch knížek je víc. Vesměs mají takové názvy jako Za sklem, Nikdo nikde, které jasně ukazují, že je tam nějaká bariéra a nějaká hranice porozumění,“ dodává Havelka.

Dramaturg Karel František Tománek na základě posbíraných materiálů vytvořil fiktivní příběh autistické dívky.

„Mě hodně zaujal moment, kdy člověk z toho svého vnitřního světa, který se pro lidi z okolí může jevit naprosto nedostupný, může vystoupit a začne komunikovat s lidmi ze svého okolí. A protože jsme měli ženskou hrdinku, tak mě zajímal ten okamžik navazování vztahů,“ přibližuje Tománek.

Hlavní roli dívky Wendy ztvární Simona Babčáková. „Jí je velice dobře v tom světě toho abstraktního, kde čas plyne jinak, kde by v podstatě klidně mohla být bez jídla, bez pití, bez spánku, a ona se vlastně rozhodne, má tu odvahu přes to všechno jít do vztahů, které bolí. To já vnímám, že řeší každý z nás – vztahy bolí. Po každém rozchodu si řekneme: Já už nikdy s nikým nechci bejt, protože to je nesmysl, bolí to,“ vysvětluje Babčáková.

„Vedle jakéhokoli citu příjemného je hned ten nepříjemný. A opravdu s vášní se namočit do života... Pro mě je to o hlubokém přitakání životu,“ dodává herečka.

Vedle Simony Babčákové se v inscenaci představí David Novotný, Jaroslav Plesl, Veronika Kubařová, Jana Holcová a Barbora Poláková. Reprízu uvidí diváci zítra a pak 8. nebo 9. ledna.

Marina Feltlová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme