Kladenské divadlo mění podobu už počtvrté za posledních sedm let

Ze stálého souboru kladenského divadla odcházejí čtyři herci. Kvůli tomu musí skončit i úspěšná a teprve loni uvedená hra Testosteron, ve které vystupují jen mužští herci. S novým uměleckým šéfem Danem Přibylem se zkrátka mění i tváře souboru. Za posledních sedm let už poněkolikáté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divadlo Komedie hrálo naposledy a loučilo se s publikem | Foto: Filip Jandourek

Inscenaci Testosteron uvedlo kladenské divadlo přesně před rokem. Doteď je jednou z nejúspěšnějších, které ve svém repertoáru má. Přesto se bude 18. června hrát naposled.

Důvod je prostý, čtyři ze sedmi herců, kteří v Testosteronu hrají, z divadla odcházejí. Mezi nimi i Jaroslav Slánský a Jan Vlas.

K nim se připojili ještě herci Jan Krafka a Petr Pěknic. Dva odcházejí sami, další dva dostali výpověď.

Přehrát

00:00 / 00:00

V kladenském divadle natáčela redaktorka Alena Rokosová

Přezkoušet hru režírovanou bývalým uměleckým šéfem divadla Tomášem Svobodou divadlo podle ředitelky Blanky Bendlové nechce.

„Navíc pan režisér Svoboda úplně neprojevil ochotu dál nějakým způsobem s námi spolupracovat, takže těch faktorů je tam víc,“ říká ředitelka Městského divadla Kladno.

Podle ní navíc Testosteron spadá do éry Tomáše Svobody a dramaturga Petra Kolečka, kteří z Kladna loni odešli.

„Nakonec i ten Vinnetou je vlastně ještě poslední inscenací téhle éry. Pan Přibyl má už dramaturgii divadla postavenou výrazně jinak,“ dodává Bendlová s tím, že Svoboda s Kolečkem do Kladna prokazatelně přilákali nové diváky, o které by divadlo nechtělo přijít.

Od ledna je novým uměleckým šéfem divadla Dan Přibyl, který přišel z Nové scény Národního divadla. A s jeho příchodem se zase trochu změní i herecký soubor, který čítá čtrnáct členů.

Přišla Marie Štípková a Ondřej Novák, čtyři herci odcházejí a se dvěma novými divadlo právě teď jedná. V plánu má zvát na hostování známé pražské herce.

Známé tváře

V květnu bude mít premiéru hra Miláček, ve které se představí Miroslav König, který byl v letošní nejužší nominaci na cenu Thálie, a chystá se spolupráce s Gabrielou Míčovou, která letos získala jak Thálii, tak Českého lva.

„Budeme chtít spolupracovat asi se známými herci z pražských scén tím způsobem takzvaných hostovaček, ale s tím, že třeba budou dělat dvě inscenace za rok,“ říká Bendlová.

Nový směr nabírá kladenské divadlo vlastně už počtvrté během posledních sedmi let. Přesně čtyři umělečtí šéfové se tu od dubna 2006 vystřídali. A s nimi samozřejmě přicházeli a odcházeli také herci, což někteří Kladeňáci ředitelce divadla vyčítají.

Žádné umělecké vedení by ale podle ní na stálé scéně nemělo být déle než čtyři roky.

„Obměna toho uměleckého vedení a zároveň s tím občerstvení toho souboru je opravdu nutnost. Samozřejmě méně než čtyři roky je určitě špatně,“ uvědomuje si ředitelka.

Nový prostor pro Lampion

Ještě jedna změna na kladenské divadelní scéně nastala. Dan Přibyl je od března i uměleckým šéfem loutkového Divadla Lampion.

„Jeho představa je, že by ty soubory měly více spolupracovat. A my předpokládáme, že jak divadlo Lampion, tak činohra v té nové budově získá nové prostory. A slibujeme si od toho, že ten loutkový soubor bude využívat například toho prostoru, který umožňuje daleko větší interakci s diváky,“ vysvětluje kladenský primátor Dan Jiránek z ODS.

A vzpomíná na to, že se kdysi hrálo přímo v divadelním klubu.

Tomáš S. Šťástka, A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme