Kontroverzní rozhlasová hra Koule míří na prkna Klicperova divadla

Královéhradecké Klicperovo divadlo uvede dnes premiéru divadelního zpracování skandální rozhlasové hry Davida Drábka ‘Koule‘. Hra diváka zavede do doby 70. a 80. let, do prostředí sportu v období socialismu. Hrát se bude ve Studiu Beseda a autor také inscenaci režíruje. Hlavní roli stějně jako v rozhlasovém zpracování ztvárnila Pavla Tomicová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z inscenace Koule v Klicperově divadle | Foto: Klicperovo divadlo

Satirický příběh koulařky Mileny rozpoutal už před uvedením rozhlasové hry v roce 2011 vlnu emocí a mediálního zájmu. Zejména kvůli tématu - dopingu ve sportu, a také tím, že hlavní postava - koulařka Milena - některým připomněla životní osudy Heleny Fibingerové.

„Myslím si, že to zřízení byl opravdu jeden velký anabolický steroid. A to je podstatné, o tom i ta hra je. A vedle toho o osamělosti, obezitě, touze vyniknout, touze být s někým, někoho milovat. Jsou to všechna tato témata,“ řekl autor a režisér hry David Drábek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Premiéru divadelního zpracování skandální rozhlasové hry Davida Drábka Koule uvede královéhradecké Klicperovo divadlo. Podrobnosti od redaktora Radiožurnálu Martina Pařízka.

Hru napsal v roce 2010 pro Český rozhlas, který ji vysílal v lednu 2011 v rámci projektu ‘Vinohradská 12‘ v režii Aleše Vrzáka. V anketě posluchačů se Koule stala nejlepší rozhlasovou hrou roku 2011.

Roli vrhařky Mileny ztvárnila v rozhlasové verzi stejně jako nyní v Klicperově divadle Pavla Tomicová.

„Je to satirická hra, to hlavně. Takže doufám, že i lidé, kteří se tam objeví jako figury našich mediálních světů, se nemají za co urážet. Protože je to samozřejmě přeexponováno a je to hlavně satira,“ zdůraznila herečka.

„Já se tam snažím v roli koulařky Mileny, která tak trochu samozřejmě připomíná naši známou a věhlasnou koulařku. Ale je to opravdu taková podobnost jen blízká, rozhodně to není o jejím životě. Snažím se z ní dělat hlavně člověka, aby to nebyla jen figura. Doufám, že zůstane nějakou bytostí, kterou poskytnu k nahlédnutí tak, aby byla pochopena,“ dodala.

bre, Martin Pařízek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme