Londýn si poslední únorový den připomene Havla a jeho divadelní hry

V Londýně se koncem února chystá vzpomínkový večer na bývalého prezidenta, dramatika a spisovatele Václava Havla. Mezi čtyřmi stovkami významných hostů budou i britský korunní princ Charles, český premiér Petr Nečas a řada členů britského parlamentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel | Zdroj: Reuters

Galavečer zorganizoval český velvyslanec Michael Žantovský společně se známým britským režisérem českého původu Tomem Stoppardem v prestižním institutu britských architektů.

„Nápad vznikl bezprostředně v době pohřbu a smutečních obřadů za prezidenta Havla v Praze. Já jsem měl a mám pocit, že je to něco, co mu dlužíme i v jiných hlavních městech světa, kde byl známou a oblíbenou figurou,“ řekl Rádiu Česko Žantovský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Londýn chystá vzpomínkový večer na Václava Havla. Podrobnosti řekl Rádiu Česko velvyslanec Michael Žantovský

V rámci vzpomínkového večera složí Havlovi hold herci divadla Orange Tree, které se specializuje i na jeho hry. Úryvky z Havlových děl bude číst známý herec Jeremy Irons. Znít by měla v institutu i hudba, zazpívat by měl český písničkář Vladimír Merta.

„Jsem velmi rád, že se nám podařilo najít s pomocí některých českých kulturních institucí prostor pro to, aby se večera mohla zúčastnit i paní Havlová. Zúčastní se i celá řada lordů, členů parlamentu, zúčastní se i Nicolas Winton, zachránce více než šesti set židovských dětí z České republiky,“ vyjmenoval další osobnosti český velvyslanec.

Seznam hostů podle něj není definitivní, organizátorům se totiž hlásí další zájemci. „Pochopitelně pozveme také významné krajany. Nejraději bychom je pozvali všechny, ale na to nebudeme mít dost místa,“ dodal Žantovský.

Václav Havel zemřel v neděli 18. prosince na své chalupě na Hrádečku, kde v posledních měsících pobýval. Bylo mu 75 let. Ve Svatovítském chrámu na Pražském hradě se zádušní mše konala 23. prosince.

Martin Hromádka, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme