Mezinárodní festival v Edinburghu je jednou z největších divadelních událostí

Mezinárodní festival v Edinburghu je jednou z největších evropských kulturních událostí. Akce s tradicí stejně starou jako tamější slavný Fringe festival se věnuje převážně klasickému i současnému divadlu, opeře a tanci. Začíná právě dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Festival Fringe v Edinburghu. Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Malina

Festival v Edinburghu byl založen už v roce 1947.

„Tehdy začal jako poměrně zajímavá kulturní akce, ale postupně se rozrůstal. Základní proměna začala, když se k tomu přidal i pouliční Fringe festival. Na edinburghském festivalu se totiž chtěli ‚přiživit‘ i divadelníci,“ přibližuje začátky akce divadelní odborník a redaktor Julek Neumann.

Zatímco Fringe je chaotický, nekontrolovatelný fenomén, samotný festival je pevně daný, má svého ředitele, který vybírá účinkující podle umělecké kvality.

Přehrát

00:00 / 00:00

O festivalu v Edingburhu mluvil na Rádiu Česko divadelní odborník a redaktor Julek Neumann

„Na Fringe může přijet kdokoli, zamluvit si místo, kde bude vystupovat, a pak tam po tři týdny hrát,“ vysvětluje Neumann. Fringe začal už minulý týden.

Festivaly běží souběžně, ale konkurují si pouze částečně. „Edinburg se jednou za rok na čtyři týdny probudí ze spánku. Obyvatelé celý rok žijí běžným životem a festival tomu dá injekci adrenalinu,“ říká Neumann.

Na Fringe se letos představí 2695 produkcí. „Každá trvá dejme tomu hodinu, dohromady to dá celkem čtyři a půl roku nepřetržitého divadla,“ vypočítává Julek Neumann.

Zuzana Filípková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme