Ministerstvo kultury řekne, zda sloučí Národní divadlo a Státní operu

Ministerstvo kultury by dnes mělo zveřejnit své představy o další existenci Státní opery Praha a Národního divadla. Před pár týdny šéf resortu Jiří Besser požádal několik odborníků, aby našli pro dva velké divadelní domy v jednom městě způsob, jak lépe fungovat. Podle zatím neoficiálních informací dojde k jejich sloučení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní divadlo v Praze | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhas

O tom, že v Praze by mělo být jedno velké divadlo financované státem, se mluví od začátku roku. Debaty o tom vzbuzují silné emoce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Národní divadlo a Státní opera v Praze by se mohly sloučit. Více redaktorka Michaela Vetešková

Ministerstvo kultury už před časem vzneslo otázku - nestačil by v Praze jenom jeden balet, opera a orchestr? Nebyla by umělecká kvalita a finanční podmínky zmíněných souborů lepší?

„Má dojít k efektivnějšímu, hospodárnějšímu využívání veřejných prostředků, které jsou na kulturu poukazovány, a ke zvyšování umělecké kvality. A samozřejmě ke zlepšení podmínek pro samotné zaměstnance,“ říká náměstek ministra Radek Zdráhal.

Za tuto myšlenky si ministerstvo vysloužilo hlasité protesty jak z Národního divadla, tak Státní opery. Během několika dní z vedení opery Národního divadla odešel Jiří Heřman a ministr kultury odvolal pověřeného ředitele Radima Dolanského.

Podle zatím neoficiálních informací ministerstvo kultury na základě doporučení komise chce, aby se od nového roku 2012 skutečně začalo s transformací Národního divadla a Státní opery. Ke sloučení obou divadel tak dojde.

V Praze by měl být jeden velký Národní balet. Státní opera a Národní divadlo by byly zastřešeny jedním managmentem. Ve Státní opeře by se dávaly hlavně opery a balet. Nejdříve se ale musí operní dům opravit, rekonstrukce by měla začít ještě letos v létě.

Michaela Vetešková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme