Ministr kultury Balvín nečekaně odvolal ředitele Národního divadla Buriana

Ministr kultury Jiří Balvín nečekaně odvolal ředitele pražského Národního divadla Jana Buriana, který se právě dnes měl ujmout funkce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Burian a Jiří Balvín

Jan Burian a Jiří Balvín | Foto: Český rozhlas

Zprávu o odvolání Jana Buriana potvrdil Českému rozhlasu on sám.

„Pan ministr mi oznámil, že hodlá na ředitele Národní galerie a Národního divadla vypsat veřejné výběrové řízení,“ řekl Českému rozhlasu ke svému odvolání Jan Burian a pokračoval:

„Oslovili mě, dohodli jsme se, čili já jsem bral svůj mandát jako velmi silný. Navíc to výběrové řízení proběhlo podle všech evropských standardů, takže jsem samozřejmě něco takového čekat nemohl.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ odvolání ředitele Národního divadla Jana Buriana v den jeho nástupu shrnuje Michaela Vetešková

Se šéfem resortu kultury mluvil Jan Burian dnes dopoledne a právě tehdy se dozvěděl své odvolání.

„Důvody jsou jednoduché. Už jsem je říkal předtím, než jsem do funkce nastoupil,“ uvedl pro Český rozhlas ministr kultury Jiří Balvín a pokračoval:

„Jsem přesvědčen o tom, že takhle důležité instituce zvláště s titulem „národní“ – a patří mezi ně i Česká filharmonie, která sice titul národní nemá, ale má výsostné postavení ve společnosti – tak si zaslouží, aby do jejich čela byl vybrán člověk, který projde otevřeným výběrovým řízením.“

Odvolání Jiřího Fajta z pozice ředitele Národní galerie, které by mělo být analogickým krokem, nepotvrdil.

Národní divadlo si zaslouží, aby ředitel byl vybrán z otevřeného výběrového řízení, říká Jiří Balvín

Číst článek

V názoru na odvolání nového ředitele Národního divadla se shoduje pravice i levice. Podle stínového ministra kultury za ČSSD Ivana Krejčího neměl ministr kultury Jana Buriana odvolávat. Odvolání nového šéfa Národního divadla nerozumí ani šéfka sněmovního podvýboru pro kulturu Dana Filipi z ODS.

„Vzhledem k tomu, že pana Buriana doporučila odborná komise z opravdu respektovaných odborníků, tak nevím, jaké výhrady pan ministr může mít,“ řekla Daniela Filipi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty poledních Ozvěn dne byli odvolaný ředitel Národního divadla Jan Burian a komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček

Sněmovní podvýbor pro kulturu se sejde příští středu, tedy v den, kdy bude sněmovna hlasovat o důvěře vládě.

Divadelní recenzentka Marie Reslová, která postup ministra Balvína označila za dost překvapující, protože Buriana vybrala v řádném konkurzu komise odborníků už před půl rokem a od té doby se Burian s chodem divadla seznamoval a vypracoval koncepci dalšího chodu první české scény.

„To, co učinil, si myslím, že na to vůbec nemá nárok něco takového konat. Přesto to udělal a já to vidím spojené s tou národní galerií, protože tam je velký tlak na to, aby Jiří Fajt nebyl ředitelem. Takže se domnívám, že ten, protože má schůzku s panem ministrem zítra, tak jeho jmenování bude zrušeno zítra,“ naznačila literární kritička Jana Machalická.

Jan Burian: Je divné, že ministr ve vládě odborníků nedá na názor odborníků

Číst článek

Jana Buriana, který se měl dnes nastoupit do role ředitele pražského Národního divadla, už začátkem roku doporučila ministerská komise jako jediného kandidáta tehdejší ministryni kultury Aleně Hanákové.

Burian byl pedagogem na pražské DAMU a dlouholetým šéfem divadla v Plzni, kde ho vystřídá Ilja Racek.

Národní divadlo od loňského podzimu vedl Václav Pelouch, který byl dočasně jmenován po náhlém a kritizovaném odvolání Ondřeje Černého.

Národní divadlo | Foto: Filip Jandourek

Michaela Vetešková, Marína Dvořáková, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme