Mladí neherci z Východu hrají v Plzni divadlo a vyprávějí své příběhy

Skupina mladých neherců z Ruska, Ukrajiny a Běloruska dnes v plzeňském kulturním domě Peklo zahraje představení s názvem Sám mezi lidmi. Připravila ho s nimi herečka a pedagožka Blanka Josephová – Luňáková. Představení vzniklo v rámci projektu Chaloupka Strýčka Toma, zaměřeného na cizince a menšiny žijící v Plzni.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divadelní opona (ilustrační foto)

Divadelní opona (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Inspirací pro vznik představení byla prý Blance Josephové – Luňákové kniha od Věry Linhartové, která v Brně učí cizince češtinu.

„Když jsem tu knížku přečetla, tak jsem dostala nápad, že bych chtěla vytvořit něco podobného,“ vzpomíná pedagožka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plzeňský projekt, který zapojuje cizince do kulturního dění ve městě, přiblížila redaktorka Marina Feltlová

„Ta knížka vypráví o životě Ukrajinek, žen, a jsou tam popsané jejich příběhy, jak se dostaly do Čech a takové docela těžké osudy, protože to většinou byla inteligence z Ukrajiny, a tady dělaly ty nejpodřadnější práce,“ dodává.

S herci respektive neherci zapojenými do plzeňského projektu se schází víc než rok.

„Oni byli trochu vyplašení, protože si říkali: já a můj příběh, jak může být zajímavý? Nebo já jsem nikdy dovadlo nehrála, já to nedokážu a co po nás budete chtít? To byla jedna z prvních otázek. A já říkám: nevím, budeme si pořád hrát, budeme se bavit, a najednou budete hrát divadlo, ani nebudete vědět jak,“ líčí pedagožka.

Její svěřenci jsou převážně ze zemí bývalého Sovětského svazu. Třeba Vladimir je projektant a pochází z Ruska. Do Česka prý přijel před sedmi lety stejně jako běloruská umělkyně Rufina.

„Já jsem chtěla, aby to představení mělo několik rovin, rovinu symbolickou, která se víc blíží realitě nebo tomu reálnému hraní, a autentické povídání si,“ vysvětluje režisérka Blanka Luňáková, s jakými postupy pracuje.

A jak zdůrazňuje, není pro ni důležité, zda se jedná o dramatické příběhy. „To je strašně relativní, co je dramatické a co není dramatické. Jsou to obyčejné, ale jedinečné příběhy,“ dodává.

Marina Feltlová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme