Mladoboleslavské divadlo uvede dramatizaci dvou Havlových aktovek

Premiéru dvou aktovek Václava Havla připravilo na dnešní večer divadlo v Mladé Boleslavi. V jednom představení uvede hry Vernisáž a Pět tet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městské divadlo Mladá Boleslav uvede dramatizaci Havlových aktovek Vernisáž a Pět tet

Městské divadlo Mladá Boleslav uvede dramatizaci Havlových aktovek Vernisáž a Pět tet | Foto: MĚSTSKÉ DIVADLO Mladá Boleslav

Zajímavé je především to, že jde o první divadelní provedení. Obě jednoaktovky byly společně uvedeny zatím jen jako scénické čtení. Havlovy hry v Mladé Boleslavi nastudoval režisér Ivo Krobot.

V aktovce Vernisáž navštíví manželský pár Věru a Michala jejich známý. Chtějí se mu pochlubit nově zařízeným domem. Přitom na povrch vyplouvá jejich konzumní způsob života.

„To bylo samozřejmě napsáno na ten rok 1968 a postupné zrazování a postupné přidávání se k normalizaci, ale má to obecnější rozměr. Můžu zrazovat ideály různé a jako konformista potom být trošku žárlivý na toho, kdo není konformista, a tak dále. Myslím, že to tam je zakotveno,“ říká o poselství hry režisér.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč se mladoboleslavské divadlo pustilo do dramatizace dvou Havlových aktovek, zkoumal reportér Českého rozhlasu Jan Zítka

K Vernisáži napsal Václav Havel pokračování, krátkou hru Pět tet, která se odehrává ve stejném domě, se stejnými postavami, ale o 25 let později. Boleslavské publikum ji uvidí po přestávce.

Ředitel divadla František Skřípek věří, že představení vzbudí velký zájem.

„Text Pěti tet není běžně k dispozici, takže je to určitá zvědavost, která přivede sem na premiéru řadu lidí, kteří by tady normálně nebyli,“ říká František Skřípek.

Podle ředitele splácí městské divadlo svůj dluh dramatikovi. Dosud tu totiž žádnou hru Václava Havla na repertoáru neměli.

Jan Zítka, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme