Moravské divadlo uvede Schnitzlerův Rej. Hra o touze a erotice kdysi vyvolala skandál

Činohra Moravského divadla Olomouc dnes poprvé uvede hru rakouského prozaika, dramatika a lékaře Arthura Schnitzlera Rej. Hru tvoří deset milostných dialogů, které vždy vyvrcholí pohlavním aktem. Pojednávají o setkání, milostné hře, touze i erotice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moravské divadlo Olomouc | Foto: David Kresta

Světová premiéra inscenace se konala v prosinci 1920 v Berlíně a skončila zásahem policie. Dílo bylo ve své době považováno za velmi skandální.

V Olomouci se režie ujal Vít Vencl. „Schnitzler miloval humor a vtip a tohle je strukturou, tím, že postava přechází vždycky do druhého dialogu a znova, to samo o sobě je takový jakoby velkolepý žert. Jeho humor není ani plytký, ani hloupý, ale na jedné straně nemilosrdně ironický a na druhé straně hluboce chápavý pro všechny lidské slabosti. Takže diváci uvidí komedii, možná ne třeskutou a řachavou, ale rozhodně komedii lidskou,“ přiblížil.

V inscenaci se setkává deset herců, kteří mají vyrovnané party. Každý z nich vystoupí ve dvou dialozích.

„Je to ze začátku trošku složité, než člověk pochopí, co se píše, co si ta postava myslí a co vlastně po mně chce režisér, ale je to bezesporu zajímavé,“ svěřila se herečka Vladimíra Včelná.

„V téhle hře budou strašně zajímavé kostýmy, které mají samy svůj prostor, protože se tady neustále všichni svlékáme, posléze oblékáme a svlékáme. Ale nemusí se diváci bát, nebude tam nic na dívání. Spodní prádlo je pro nás teďka už běžný oděv,“ dodala.

Radka Kvasničková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme