Muzikál My Fair Lady slaví 60 let, premiéru měl na Broadwayi

Chudá a hubatá květinářka Líza Doolittlová a přísný profesor fonetiky Henry Higgins se přesně před 60 lety vydali ze stránek knih na prkna americké Broadwaye. Legendární muzikál My Fair Lady na motivy divadelní hry Pygmalion G. B. Shawa měl premiéru 15. března 1956 a dočkal se obrovského úspěchu. Následné filmové zpracování s Audrey Hepburnovou obletělo svět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julie Andrews a Rex Harrison v muzikálu My Fair Lady | Foto: Richard Maney, Friedman-Abeles, NYC, licence Public Domain

Muzikálovou roli prostořeké pouliční květinářky ztvárnila Julie Andrewsová. Po boku svého hereckého kolegy Rexe Harrisona vystupovala několik let.

„Jako Líza Doolittlová jsem žila tři a půl roku. Hrála jsem osm představení týdně, dva roky na Broadwayi a osmnáct měsíců v Londýně. Znám tu roli opravdu dobře,“ vzpomínala v jednom z rozhovorů Andrewsová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přesně před 60. lety měl na Broadwayi premiéru legendární muzikál My Fair Lady

Muzikál měl víc než 2700 repríz a slavil takový úspěch, že se producenti rozhodli pro jeho filmové zpracování. Jenže Andrewsová se jim nezdála dostatečně slavná.

Na stříbrném plátně se proto Lízou Doolittlovou stala tehdy už oscarová herečka Audrey Hebpurnová. Arogantního profesora Higginse znovu ztvárnil Rex Harrison.

Mezi dvojicí fungovala neuvěřitelná chemie a scény, kde se přísný profesor snaží nevychovanou Lízu naučit správně artikulovat, jsou dodnes legendární. Hepburnová si v roli roztomile přidrzlé dívky z ulice získala srdce tisíců fanoušků. Pro rádio CBS ale kdysi přiznala, že pro ni nebylo lehké postavu správně uchopit:

„Hledala jsem pro Lízu ten správný přízvuk, ale ze začátku mi prostě nebylo rozumět. Bylo potřeba stanovit si tu správnou hranici, aby to celé nevyznělo přehnaně.“

Filmové zpracování nakonec získalo osm Oscarů. Za hlavní roli porota ocenila jen Harrisona. Pořadatelé ovšem tak trochu mazaně zajistili, aby zlatou sošku na slavnostním ceremoniálu předala svému kolegovi právě Hebpurnová. Dvojice se pak na pódiu dlouho objímala a odměnění tak byli alespoň symbolicky oba dva.

Marie Machytková, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme