Na Jiřinu Jiráskovou vzpomínají herci i režiséři, její ironický humor jim prý bude chybět

Po dlouhé a těžké nemoci zemřela herečka Jiřina Jirásková. Za měsíc by jí bylo 82 let. Její kolegové z divadla i filmu ve vzpomínkách nešetří superlativy, které si podle nich bezpochyby zaslouží. Herečka, která je nerozlučně spojená například s filmy Světáci nebo Sestřičky, zanechala nesmazatelnou stopu i na divadelních prknech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

46. filmový festival Karlovy Vary, Jiřina Jirásková, Jiřina Bohdalová a Iva Janžurová | Foto: Filip Jandourek

Na Jiřinu Jiráskovou vzpomínají její kolegové z divadla, filmu i televize. Její ironický a přitom milý humor jim prý bude chybět.

„Bezprostředně se mi vybaví její typický humor, inteligentní, nesmírně ironický, plný nadhledu a přitom vlastně laskavý,“ říká o zesnulé herečce režisér Jiří Strach.

„Je to pro mě šok, i když vím, že byla poslední dobou dost nemocná. Pro mě to byla vynikající herečka, velmi skvělá a noblesní dáma, která vás s odpuštěním jako jedna z mála uměla poslat někam, a přesto vám to bylo milé. Budu na ni vždycky vzpomínat a ať se jí tam nahoře daří co nejlíp,“ vzkazuje hereččin kolega Martin Zahálka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dílo Jiřiny Jiráskové shrnula Michaela Vetešková, na herečku zavzpomínal také režisér a bývalý umělecký ředitel Divadla na Vinohradech Martin Stropnický

V paměti mu prý utkvěla hlavně hra Návštěva staré dámy, kde hrála hlavní roli dámy právě Jiřina Jirásková a Zahálka ztvárnil její tři manžele.

„Vzpomínám na to hlavně proto, že jsme tam měli na jevišti a v zákulisí dost času si povídat a probírat všechno možné, od jejího a mého života, jejích vzpomínek, radostí a starostí,“ svěřuje se Zahálka.

Podobně to vidí i herečka Zlata Adamovská, která s Jiřinou Jiráskovou hrála v Divadle na Vinohradech 20 let. „Mně osobně se nejvíc líbila v Návštěvě staré dámy. Dokázala svým ironickým humorem ‚nakazit‘ celé představení. Dokázala vytvořit úžasné dramatické role a přitom to byla komediantka,“ míní Adamovská.

Zemřela herečka Jiřina Jirásková, bylo jí 81 let

Číst článek

„Jiřinka Jirásková byla velmi osobitá baba. To byl člověk, který dokázal i svému okolí natropit spoustu nepříjemností, byla osobitá, suverénní, sebevědomá, ale zároveň uměla být neuvěřitelně kamarádská, přátelská, něžná a cituplná,“ vzpomíná režisér Jiří Adamec, který režíroval úspěšný televizní seriál Pojišťovna štěstí, ve kterém Jiřina Jirásková hrála.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Jiřině Jiráskové mluvil na Radiožurnálu i režisér Jiří Adamec

„Byl to člověk, který měl velikánský rozměr, proto je její herectví tak báječné, protože ona všechno nejlepší i maléry lidských povah měla v sobě,“ dodává Adamec.

„Chci si ji pamatovat jako herečku s humorem, který bych označil jako ‚pánský humor‘. Říkalo se to třeba o Adině Mandlové, proto s ní rádi trávili v kavárnách debatami čas Jan Werich, Hugo Haas a Karel Poláček. Byla vtipná, byla zdrojem energie, pozitivního vyzařování a tohle mi bude scházet,“ říká režisér a bývalý umělecký ředitel Divadla na Vinohradech Martin Stropnický.

Český rozhlas 3 - Vltava zítra ve 21.30 mimořádně uvede hru Commedia finita od Viktorie Hradské. V této tragikomedii excelovala Jiřina Jirásková hned ve čtyřech rozdílných rolích.

A stýskat se bude i mnoha sousedům z pražských Vinohrad, kde Jirásková žila. Někteří kolemjdoucí, když se o jejím úmrtí dozvěděli, začali spontánně mávat do oken jejího bytu.

„Lékař sem poslední dobou jezdil každý měsíc. Lucka Bílá tu byla poslední tři neděle každý den. Tak nějak se s tím počítalo, ale zase ne takhle rychle. Lidi ji tu měli hrozně rádi. Jsou z toho smutní,“ říká prodavačka malého obchodu blízko domu, kde Jirásková bydlela.

Minutová hra s Jiřinou Jiráskovou

Číst článek

Helena Šulcová, ČRo 1 - Radiožurnál, Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme