Na Kubě vystoupí po padesáti letech americký balet

Poprvé po padesáti letech vystoupí na Kubě American Ballet Theatre. Naposledy tento soubor na karibském ostrově účinkoval v roce 1960 na prvním ročníku mezinárodního festivalu baletu. Dnes se vrátí na jeho 22. ročník.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Havana Vieja | Foto: Martin Stiller

Kubánci na lístky do divadla Karla Marxe stáli frontu v osmistupech. Neví, zda to opět na dlouhou dobu není poslední šance spatřit tento americký soubor. Vina za dlouhou prodlevu ale není jen na straně komunistického režimu.

Baletní soubor musel žádal o zvláštní povolení vycestovat na Kubu přímo v Bílém domě. Washington totiž na Kubu uvalil jednostranné embargo nejen obchodní ale i cestovní. Turisté toužící spatřit karibský ráj tak musí složitě cestovat přes Kanadu a vlastně na černo.

Fakt, že americký baletní soubor získal povolení vystoupit na festivalu, se dá chápat jako vůle ze strany Američanů uvolnit sousedské vztahy.

Po zrušení turistického embarga volají nejen kubánští disidenti, ale také jeden zákon navržený republikány, který už rok leží v Kongresu.

Ondřej Bouda, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme