Na Letní Letné vystoupí akrobaté. Nečekejte klasické cirkusové kousky, vzkazují

Festival Letní Letná nabízí dnes večer netradiční zážitek s mladým novým cirkusem, který zastupují dva francouzské soubory Kitsch Kong Company a Compagnie Defracto. Jejich akrobaté jsou laureáty prestižních cirkusových cen. Své umění předvedou v krátkých představeních Perhappines a Croute.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Defracto

Defracto | Foto: oficiální FB profil https://www.facebook.com/defracto.cie

Compagnie Defracto je soubor, ve kterém se jeho členové zaměřují na rozvoj pohybového slovníku skrze žonglování a manipulaci s předměty.

Jeho zakladatelem a hlavním představitelem je Guillaume Martinet. V současné době patří k nejvýraznějším a pokrokovým žonglérům ve Francii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o představení souborů Kitsch Kong Company a Compagnie Defracto na Letní Letné zjišťovala Veronika Štefanová

Podle Guillauma Martineta je žonglování uměním geometrickým a rytmickým. Cílem je vytvořit graficky abstraktní vizuální dojem. Lidské tělo je pouze součástí takového obrazu. Na tomto typu žonglérského jazyka je postaveno jeho nové sólo Croute.

„Obsah se odvíjí od názvu inscenace. Croute je francouzské slovo pro stroupek. S tím je totiž spojené celé moje dětství. Byl jsem enormně aktivní dítě, takže se často stávalo, že jsem měl taková ta drobná dětská zranění - odřeniny, škrábance a šrámy,“ řekl.

„Slovo Croute se tedy pojí se hrou a spoustou zábavy. Zároveň symbolicky odkazuje k něčemu, co člověka chrání a co se samovolně začne utvářet, pokud dostane fyzický impuls. Toto téma přenáším do své nové inscenace. K němu se váže i spontánnost, která je na jednu stranu kontrolovaná v žonglérské struktuře a na druhou stranu nekontrolovatelná v mé povaze.“

Co je štěstí?

Guillaume Martinet spolupracuje také na inscenaci Perhappiness se souborem Kitsch Kong Company. Trio akrobatů, které v sobě mísí brazilský a izraelský temperament, také studovalo školu Le Lido v Toulouse.

Ve své inscenaci Perhappiness řeší zásadní životní otázku, co je štěstí. Dvě ženy a jeden muž budou polemizovat s tím, co jim samotným činí potěšení.

„Dlouho jsme přemýšleli, co nám jako lidem přináší pocity štěstí. Je hlavním tématem této inscenace. Zdrojů naší inspirace je opravdu hodně. Kromě toho, že se soustředíme na společnost kolem nás a zkoumáme, jak štěstěna přeje jiným lidem, čteme i filozofická pojednání o štěstí,“ vysvětlil akrobat André Rosenfeld.

„Způsob, jak tyto naše společenské poznatky vkládáme do děje, souvisí s cirkusovými disciplínami, které v inscenaci využíváme. Je to především párová akrobacie, kterou si tanečně přizpůsobujeme. A v představení se objeví i akrobacie na vertikálním laně.“

„Nečekejte ale klasické cirkusové kousky. Rádi si pohráváme s novými formami,“ upozornil.

Večer s Kitsch Kong Company a Compagnie Defracto pořádá festival Letní Letná v koprodukci s centrem pro nový cirkus Cirqueon, ve kterém akrobaté trávili čas na umělecké residenci.

Veronika Jošková Štefanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme